Dolar po presją po zeznaniach Bernanke
2006-07-20 12:30
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Jako jedno z istotnych źródeł inflacji wymienione zostały ceny surowców. Układa się to oczywiście w logiczną całość, lecz stwarza także wrażenie, że FED obecnie zaczął się obawiać zbytniego ochłodzenia gospodarki. Sądzimy, że rynek obecnie zbyt pesymistycznie ocenia perspektywę dalszego wzrostu stóp i jest całkiem prawdopodobne, że niedługo pojawią się argumenty przemawiające za dalszymi podwyżkami. Notatki z ostatniego FOMC mogą dalej zaszkodzić dolarowi, gdyż mogą pokazać, że FED już w trakcie ostatniego posiedzenia miał podobne nastawienie co Bernanke wczoraj.Pozytywnym czynnikiem powinien być zdecydowany napływ kapitału na rynek obligacji, oraz akcji, jeżeli bieżące dane makro nie będą pokazywały słabnięcia gospodarki. Argument, że dolar może się dalej osłabiać w skutek likwidacji długich pozycji jest zasadny, jeżeli przyjmiemy, że rynek był długi w dolarach. Według wielu źródeł i opinii analityków umocnienie dolara do 1.2480 związane było raczej z zamykaniem długich pozycji w euro, co oznacza, że teraz pozycja rynku może być neutralna i dolar może dość swobodnie konsolidować się w nowym szerokim zakresie, jaki prawdopodobnie zakreśli w następnych dniach. W związku z tym uważamy, że najrozsądniejsze jest sprzedawanie dolarów na większych spadkach i ostrożniejsze otwieranie długich pozycji po silnych spadkach i poczekanie na uformowanie się trendu spadkowego.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Wzrost produkcja przemysłowej w czerwcu przyśpieszył do 12.4% w skali roku. Oczekiwano wzrostu o 10.6%.
- PL: Inflacja PPI wyniosła w czerwcu 2.8% w skali roku. Oczekiwano wzrostu cen o 2.4%.
- US: Inflacja konsumentów w czerwcu wyniosła 0,2 proc. m/m (prog: 0,2 proc.; poprz: 0,4 proc.). Po wyłączeniu cen energii i żywności inflacja CPI wyniosła 0,3 proc. (prog: 0,2 proc.; poprz: 0,3 proc.).
- E-12: Bilans handlu zagranicznego wyniósł w maju -3,2 mld. euro wobec -2 mld. euro w kwietniu.
- GB: Protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii pokazał zgodnie z oczekiwaniem jednogłośność w głosowaniu za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie.
- Iran: Jeden z najbardziej wpływowych polityków Haddad Adel powiedział, że żadna część Izraela nie jest bezpieczna. Czyżby Teheran jednak chciał przyłączyć się do walki ....
- Bernanke: spowolnienie gospodarcze w USA powinno złagodzić presję inflacyjną, a inflacja CPI wyniesie w 2007 roku 2,0 – 2,25 proc.
- Indeksy amerykańskie wzrosły wczoraj o prawie 2 proc. (Japonia: +3,1 porc.), co przekłada się na duże luki na otwarciu parkietów naszego regionu (Polska: +2,4 proc.).
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.