eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBIK: im większa kwota, tym wcześniejsza spłata kredytu

BIK: im większa kwota, tym wcześniejsza spłata kredytu

2020-03-04 11:26

BIK: im większa kwota, tym wcześniejsza spłata kredytu

Kredyt © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Udzielenie kredytu uzależnione jest przede wszystkim od analizy zdolności kredytowej wnioskodawcy, która sprowadza się do określenia możliwości spłaty kredytu wraz z odsetkami. W tym celu bank dokonuje porównania comiesięcznych dochodów i wydatków gospodarstwa domowego i na tej podstawie stwierdza, jak prezentuje się nadwyżka, która może posłużyć spłacie raty kredytowej. Ta ostatnia jest tym mniejsza, im dłuższy jest okres kredytowania. W praktyce okazuje się jednak, że Polacy dość często decydują się na wcześniejszą spłatę kredytu.

Przeczytaj także: UOKiK: wcześniejsza spłata kredytu uprawnia do zwrotu prowizji i opłat

Jak wyjaśnia BIK w swoim najnowszym komunikacie, o tym, jak wysoka jest miesięczna rata kredytu, decydują trzy zasadnicze kwestie:

Jeżeli spłata kapitału rozłożona jest na bardzo długi okres, to – nawet w przypadku bardzo wysokich kredytów gotówkowych – owocuje to obniżeniem comiesięcznego zobowiązania z tytułu spłaty raty kapitałowej, przy jednoczesnym zachowaniu wskaźnika DtI (Debt to Income), czyli relacji sumy wszystkich zobowiązań do dochodu, na bezpiecznym poziomie - tłumaczy BIK.

Realia pokazują jednak, że okres kredytowania bywa znacznie krótszy od tego, który został ustalony w umowie kredytowej. Wynika to z tego, że Polacy dość często decydują się na wcześniejszą spłatę kredytu.

fot. mat. prasowe

Średni okres kredytu gotówkowego, w miesiącach

Zjawisko skracania umowy kredytowej nasila się wraz ze wzrostem kwoty udzielanego kredytu.


- Zjawisko wcześniejszej spłaty kredytu nasila się wraz ze wzrostem kwoty udzielanego finansowania. Banki naliczały opłaty i prowizje należne z tytułu spłaty kredytu dla umownego okresu kredytowania. Zmieniło się to od momentu wejścia w życie tzw. „małego TSUE” i konieczności ponownego naliczenia pobranych opłat dla rzeczywistego, a nie umownego okresu oraz zwrotu nadpłaconych kwot kredytobiorcom. „Małe TSUE”, czyli wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z września 2019 r., oznacza dla kredytobiorcy zwrot przez bank opłaty za kredyt spłacony przed terminem – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: