Rynki finansowe 17-23.07.2006
2006-07-24 11:06
Przeczytaj także: Rynki finansowe 10-16.07.2006
Zagraniczne rynki
• EUROPA W Europie indeksy zakończyły tydzień na umiarkowanych plusach. Z jednej strony impulsem wzrostowym była wypowiedź szefa FED, który pozytywnie odniósł się do rozwoju inflacji w USA i tym samym nieco oddalił możliwość kolejnej fali podwyżek stóp procentowych. Z drugiej jednak inwestorzy europejscy wciąż patrzą na stan amerykańskiej gospodarki, która zaczyna ujawniać oznaki spowolnienia. Nie bez znaczenia pozostaje także konflikt na Bliskim Wschodzie. Z informacji spółkowych – austriacki Raiffeisenbank ma nabyć czeski Banka za 3mld CZK. Pod presją znalazły się z kolei, ze względu na słabe wyniki ich amerykańskich rywali, technologiczne Infineon Technologies oraz Ericsson.
• USA Giełdą za oceanem rządziły obawy o rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz niepokoje o dalszy wzrost gospodarczy (m.in. spadła ilość nowych miejsc pracy). Pomimo tego główne indeksy, nawet w obliczu spadków w czwartek i piątek, zdołały zakończyć tydzień na plusie. Wyjątkiem był technologiczny NASDAQ, którego w dół pociągnęły słabe prognozy dla firm z sektora wysokich technologii – szczególnie Advanced Micro Devices Inc. oraz Dell Inc. Zaciskać pasa będzie musiał także Ford ze względu na ujemny wynik finansowy w tym roku, do którego przyczynił się głównie dział amerykański.
• AZJA W Azji tydzień ten stanowił wytchnienie dla inwestorów - giełdy zaczęły odrabiać straty z zeszłego tygodnia. Impulsem do wzrostów była wypowiedź szefa FED o sygnałach ustępującej inflacji w USA. Jedynie gracze na tokijskim parkiecie wstrzymali się z zakupami, czekając na publikacje wyników spółek za kwartał kwiecień – czerwiec. Strajk w koreańskim Hyundai’u zmusił zarząd firmy do tymczasowego wstrzymania eksportu pojazdów. Należy jednak pamiętać, że strajki są stałym elementem w wakacyjnym kalendarzu koreańskich przedsiębiorstw.
fot. mat. prasowe
Zmiany wartości indeksów na światowych giełdach, 21.07.2006 r.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane