BGK ułatwia dostęp do gwarancji Biznesmax
2020-04-14 13:26
BGK ułatwia dostęp do gwarancji Biznesmax © _ewakubiak - Fotolia.com
Przeczytaj także: BGK dla firm: są wakacje kredytowe i lepsze warunki pożyczki
O utrzymanie płynności finansowej bywa trudno nawet w normalnych, niekryzysowych warunkach gospodarczych. Nietrudno sobie zatem wyobrazić, że dziś, w dobie kryzysu związanego ze światową pandemią, jest to wyzwanie, które spędza sen z powiek niemałej grupie przedsiębiorców. Potwierdzają to zresztą doniesienia napływające z ryku - coraz więcej firm zgłasza dziś kłopoty z terminową opłatą faktur, rośnie również rzesza tych, które deklarują, że negatywne skutki koronawirusa odczuwają już w bardzo istotnym stopniu.I to właśnie ze względu na powyższe, BGK oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowały wspólnie o zmianie warunków udzielania gwarancji Biznesmax z dopłatą do oprocentowania kredytu.
Maksymalna wartość gwarancji Biznesmax to 2,5 mln euro. Gwarancja zabezpieczająca kredyt odnawialny nie może przekroczyć 39 miesięcy, w przypadku kredytów inwestycyjnych okres obowiązywania gwarancji to maksymalnie 20 lat. Wnioski o gwarancje można składać za pośrednictwem banków kredytujących, których lista znajduje się na stronie BGK.
fot. _ewakubiak - Fotolia.com
BGK ułatwia dostęp do gwarancji Biznesmax
Jak czytamy w komunikacie BGK, zmiany wprowadzone w gwarancjach mają ułatwić zaciągnięcie kredytu i zabezpieczyć jego spłatę. Aby uzyskać kredyt z gwarancją i dopłatą do odsetek, przedsiębiorca powinien udać się do banku, w którym ma rachunek.
Nowością jest objęcie gwarancją stanowiącą pomoc de minimis kredytów obrotowych odnawialnych, w tym kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym. Dotychczas gwarancje Biznesmax były dostępne tylko do kredytów inwestycyjnych. Dodatkowo, w przypadku kredytu obrotowego odnawialnego wystarczy, jeśli przedsiębiorca będzie zbierał dokumenty potwierdzające wykorzystanie kredytu (np. faktury) i jedynie za ich pomocą dokumentował wydatki.
Na korzyść przedsiębiorców działają też kolejne zmiany. BGK zrezygnował z katalogu kosztów kwalifikowalnych i obowiązku przedkładania przez kredytobiorcę planu projektu inwestycyjnego, gdy stara się o kredyt z gwarancją Biznesmax, stanowiącą pomoc de minimis.
- Jest to ułatwienie, dzięki któremu klient nie musi z góry planować wydatków wpisujących się w katalog kosztów kwalifikowalnych. Dzięki temu wraz z wnioskiem nie trzeba składać planu projektu inwestycyjnego. Bank kredytujący udzieli kredytu na podstawie swoich procedur – mówi Halina Wiśniewska, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń.
Z gwarancji Biznesmax obejmującej odnawialny kredyt obrotowy będzie mogło też skorzystać więcej firm. Oprócz podmiotów innowacyjnych, z kredytów z gwarancją mogą skorzystać również firmy efektywne ekologicznie, które w ciągu ostatnich 5 lat wdrażały u siebie ekologiczne rozwiązania, w tym na przykład zrealizowały inwestycję w OZE lub dotyczącą gospodarki obiegu zamkniętego.
Bank wydłużył też okres obowiązywania 5 proc. stawki rocznej dla wyliczenia dopłaty do oprocentowania kredytu. Oznacza to, że kredyty z gwarancją udzielone do końca 2021 r. (przed zmianami do końca 2020 r.) będą objęte 5 proc. stawką w skali roku liczoną od całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Dzięki temu maksymalna wartość dopłaty do odsetek w okresie 3 lat kredytowania może wynieść 15 proc. całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Teraz dopłaty będą dotyczyć również kredytów odnawialnych.
Zmienione warunki przyznawania gwarancji Biznesmax obowiązują do końca 2020 r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)