eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBGK: są ułatwienia w programie "Pierwszy Biznes - Wsparcie w starcie"

BGK: są ułatwienia w programie "Pierwszy Biznes - Wsparcie w starcie"

2020-04-22 09:54

BGK: są ułatwienia w programie "Pierwszy Biznes - Wsparcie w starcie"

BGK pomoże mikrobiznesom © Rido - Fotolia.com

Jesteś beneficjentem programu "Pierwszy Biznes - Wsparcie w starcie"? Koniecznie sprawdź, jakie ułatwienia w związku z pandemią przygotował dla ciebie Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach uzupełnienia tzw. tarczy antykryzysowej.

Przeczytaj także: Ruszyły pożyczki unijne POIR. Jak się ubiegać?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Na czym polega program „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”?
  • Na jakie ułatwienia mogą liczyć beneficjenci programu w związku z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19?
  • Jak skorzystać z ułatwień?


BGK poinformował właśnie, że wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracował i wdrożył zmiany w programie „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Ich celem jest wsparcie beneficjentów programu w utrzymaniu płynności finansowej oraz dotychczasowej ilości miejsc pracy.
Rządowy Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" to inicjatywa Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zarządzanie której zlecono BGK. Środki na realizację Programu pochodzą z Funduszu Pracy, na podstawie znowelizowanej w 2014 r. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zasadniczym celem programu jest wspomaganie rozwoju rynku pracy, przeciwdziałanie bezrobociu oraz promowanie zatrudnienia poprzez działanie wspierające przedsiębiorczość oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

W ramach Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie", wybrani przez BGK pośrednicy finansowi udzielają nisko oprocentowanych pożyczek z przeznaczeniem na:
  • podjęcie działalności gospodarczej,
  • utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej.
Program skierowany jest do absolwentów szkół i uczelni wyższych oraz do studentów ostatniego roku studiów, a także do osób bezrobotnych i opiekunów osób niepełnosprawnych.

fot. Rido - Fotolia.com

BGK pomoże mikrobiznesom

Na duże ułatwienia w spłacie pożyczki mogą liczyć firmy, które powstały dzięki programowi „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”.


– Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy lepsze warunki spłaty zobowiązań dla firm, które są związane z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19. Dzięki środkom z programu powstało ponad 4,5 tys. firm. Naszym obowiązkiem jest pomoc przedsiębiorcom nie tylko na początku ich biznesowej drogi, ale także reagowanie na ich najpilniejsze potrzeby w tej trudnej sytuacji – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ułatwienia dla pożyczkobiorców obejmują możliwość:
  • zawieszenia spłaty do 6 miesięcy,
  • wydłużenia karencji o maksymalnie pół roku, w przypadku gdy pożyczkobiorca nie rozpoczął spłaty rat kapitałowo-odsetkowych,
  • obniżenia oprocentowania pożyczki do 0 proc. w skali roku na okres do 12 miesięcy,
  • wydłużenia okresu spłaty o 12 miesięcy.

W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie zmuszony do zamknięcia firmy albo do likwidacji miejsca pracy, pośrednik finansowy może zrezygnować z kar umownych, wynikających z założeń programu. Decyzję podejmie po zapoznaniu się z sytuacją firmy. Wśród ułatwień znalazła się także możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres 6 miesięcy – wcześniej program nie dopuszczał takiego rozwiązania.
To jednak nie wszystko. Pożyczkobiorcy będą mogli również wydłużyć termin rozliczenia pożyczki, a także zawiesić termin na korzystanie z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa. Wszystkie te zmiany obowiązują od 1 marca 2020 r.

Jak skorzystać z ułatwień w programie „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”?


Z preferencyjnych rozwiązań mogą skorzystać pożyczkobiorcy, którzy już odczuwają lub są narażeni na negatywne skutki związane z COVID-19. Zmiany warunków zawartych umów będą mogły nastąpić na wniosek pożyczkobiorcy. Aby z nich skorzystać, powinien on skontaktować się z instytucją finansującą, z którą podpisał umowę pożyczkową. We wniosku firma powinna wpisać uzasadnienie, że kryzys związany z koronawirusem wpłynął lub wpłynie na jej sytuację. O zmianie warunków spłaty pożyczki będą decydować pośrednicy finansowi. Ich lista jest dostępna na stronie: wsparciewstarcie.bgk.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: BGK, wsparcie dla firm, tarcza antykryzysowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: