Trwa ucieczka od amerykańskiej waluty
2006-07-27 13:38
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza fundamentalna
EUR/PLN
Złotówka mimo niewielkiej korekty notowań do poziomu 3,93 znów powraca do trendu aprecjacyjnego. Wczoraj RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednak na konferencji prasowej podwyższone zostały przedziały prognozowanej inflacji. Przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 1,0-1,9 proc. w IV kw. 2006 r. (wobec 0,5-2,0 proc. w projekcji kwietniowej), 1,5-3,5 proc. w IV kw. 2007 r. (wobec 1,3-3,4 proc). oraz 1,7-4,3 proc. w IV kw. 2008 r. (wobec 1,2-3,9 proc). Po godzinie 16-tej notowania zaczęły gwałtownie spadać napędzane spadkiem rentowności obligacji amerykańskich. Wzrost cen metali bazowych i dalsze zakupy akcji oznaczają zwiększenie chęci do podejmowania ryzyka na świecie, więc najbliższe dni powinny przynieść dalszą aprecjację polskiej waluty poniżej psychologicznego poziomu 3,90 (3,88).
USD/PLN
Notowania przez większość dnia testowały ważny opór na poziomie 3,12. Dopiero po godzinie 16-tej wraz pojawieniem się informacji, że w lipcowej projekcji inflacji, we wszystkich okresach wzrost cen będzie wyższy od zakładanego w kwietniowej projekcji, notowania przebiły ważne wsparcie 3,10. Spadek EURPLN i gwałtowny wzrost notowań eurodolara (przebicie oporu 1,2670) spowodowały, że obecnie notowania znajdują się przy pierwszym docelowym poziomie aprecjacji polskiej waluty do dolara (3,06). Dalszy spadek notowań USDPLN jest bardzo prawdopodobny, szczególnie jeśli słabe dane o sprzedaży nowych domów w USA spowodowałyby wzrost eurodolara powyżej 1,28.
EUR/USD
Notowania eurodolara po przetestowania ważnego wsparcia na poziomie 1.2560 wczoraj rano, gwałtownie wzrastają za sprawą ponownych obaw o spowolnienie gospodarcze w USA.. Publikacja Beżowej Księgi Fed znacznie zmniejszyła w oczach inwestorów szanse na sierpniową podwyżkę stóp procentowych przez FOMC. Dodatkowo rosnące ryzyko geopolityczne, o którym pisaliśmy wczoraj, sprowokowało masową wyprzedaż dolara. Wczoraj w najkrwawszym dniu konfliktu dla Izraela zginęło 9 izraelskich żołnierzy (22 zostało rannych), a według generała Udi Adam walki będą jeszcze trwały kilka tygodni. Notowania eurodolara z łatwością przebiły opór w strefie 1,2660/80 i znajdują się obecnie powyżej 1,2720.
Dzisiaj poznamy bardzo istotne dane o czerwcowej sprzedaży nowych domów w Stanach (prognoza: 1,16 mln. poprzednio: 1,23 mln.) i zamówieniach na dobra trwałego użytku w czerwcu (spodziewany jest spory wzrost). Koniec ponad dwuletniego cyklu zaostrzania polityki monetarnej w USA jest możliwy, jeśli potwierdzi się teza o gorszej koniunkturze na rynku nieruchomości.
GBP/PLN
Przez długi czas notowania GBPPLN pozostawały stabilne. Mocny funt po publikacji lepszych od prognoz danych o sprzedaży detalicznej i tempie wzrostu gospodarczego (najwyższe od 2 lat) neutralizował siłę polskiej waluty. Jednak poniedziałkowa sesja przyniosła spadek notowań GBPPLN aż o 10 groszy. Wczorajsza aprecjacja złotówki wobec euro po godzinie 16-tej spowodował spadek notowań GBPPLN do 5,68.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.