eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBGK: łatwiej o kredyt na innowacje technologiczne, zobacz zmiany

BGK: łatwiej o kredyt na innowacje technologiczne, zobacz zmiany

2020-05-07 15:11

BGK: łatwiej o kredyt na innowacje technologiczne, zobacz zmiany

Łatwiej o kredyt na innowacje technologiczne © fot. mat. prasowe

1 czerwca 2020 roku rusza nabór wniosków o finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 - 2020 kredyt na innowacje technologiczne. Dwa tygodnie wcześniej BGK opublikuje dokumentację konkursową. Niewątpliwie dobrą informacją dla tych, którzy zamierzają ubiegać się o wsparcie, są ułatwienia wprowadzone w związku z pandemią. Oto, co się zmieni.

Przeczytaj także: BGK: będzie łatwiej o kredyt technologiczny

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Na czym polegają korzystniejsze zasady udzielania kredytu na innowacje technologiczne?
  • Na jaką kwotę może opiewać premia technologiczna?
  • Co ułatwia zniesienie wymogu innowacyjności?


Jak informuje BGK, główne zmiany w zasadach udzielania kredytu na innowacje technologiczne obejmują:
  • zniesienie limitu dofinansowania wynoszącego 6 mln zł;
  • brak konieczności posiadania wkładu własnego;
  • zniesienie wymogu innowacyjności w skali krajowej;
  • rozszerzenie katalogu wydatków kwalifikowalnych.

Poniżej szczegółowy opis ułatwień.

Zniesienie limitu wsparcia


Na mocy wprowadzonych zmian przedsiębiorca może wnioskować o dotację (tzw. premię technologiczną) wyższą niż dotychczasowy limit 6 mln zł.

Brak wymogu wkładu własnego


Dobrą wiadomością dla firm jest możliwość sfinansowania kredytem 100 proc. kosztów kwalifikowalnych - czytamy w komunikacie BGK. W poprzednich naborach firma musiała pokryć wkładem własnym co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowalnych projektowanej inwestycji.

Zniesienie wymogu innowacyjności w skali kraju


Dla wielu firm kluczowe będzie zniesienie w nowym konkursie wymogu innowacyjności inwestycji w skali kraju. Wystarczy, jeśli przedsiębiorca wykaże, że oferowane przez niego produkty lub usługi będą innowacją w prowadzonej przez niego firmie, np. wprowadzi do swojej oferty niewytwarzane dotąd towary, bądź nowy rodzaj świadczonych usług. Nadal będzie warto zgłosić innowacje o wyższej skali - będą one dodatkowo punktowane.

– Zniesienie wymogu innowacyjności w skali kraju to ogromne ułatwienie w dostępie do premii technologicznej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Są one bez wątpienia najbardziej zagrożone skutkami gospodarczymi pandemii i to właśnie z myślą o nich wspólnie z BGK zaprojektowaliśmy zmiany, które ułatwią dostęp do bezzwrotnego finansowania działalności przedsiębiorstwa z unijnego programu Inteligentny Rozwój. Funduszowy Pakiet Antywirusowy pomaga też innowatorom. Liczymy, że innowacje wprowadzone najpierw na poziomie firmy, w przyszłości zaprocentują nowatorskimi rozwiązaniami na szerszą skalę – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Rozszerzenie katalogu wydatków kwalifikowanych


Nowe zasady udzielania kredytu na innowacje technologiczne obejmą także rozszerzenie katalogu wydatków kwalifikowalnych, czyli kosztów, które można sfinansować premią technologiczną. Oprócz zakupu i montażu środków trwałych będzie można doliczyć także koszty ich transportu. Dopuszczone będą koszty ekspertyz czy projektów technicznych zleconych zewnętrznym doradcom, które są niezbędne do realizacji inwestycji. Przedsiębiorca będzie mógł sfinansować również koszty m.in. z uzyskania, walidacji i obrony patentów związanych z inwestycją technologiczną.

Nowością jest możliwość pokrycia z premii technologicznej wydatków przebudowy i adaptacji budynków. W poprzednich naborach nie było to możliwe - czytamy w komunikacie BGK.

Nowy nabór w kredycie na innowacje technologiczne - na korzystniejszych zasadach - rozpocznie się 1 czerwca.

Trwający obecnie nabór wniosków na dotychczasowych zasadach zakończy się 31 maja (pierwotnie miał trwać do 24 czerwca).

Aby złożyć wniosek o przyznanie kredytu na innowacje technologiczne w BGK, przedsiębiorca musi skorzystać z kredytu technologicznego w jednym z kilkunastu banków współpracujących z BGK.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: