eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweZPF: Polacy ograniczają zakupy, popyt na kredyty spada

ZPF: Polacy ograniczają zakupy, popyt na kredyty spada

2020-05-13 12:46

ZPF: Polacy ograniczają zakupy, popyt na kredyty spada

Popyt na kredyty spada © Marek Mrozek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Najnowsze wskazanie prowadzonego przez ZPF i IRG SGH Barometru Rynku Consumer Finance potwierdza fatalne nastroje społeczne w naszym kraju. Polacy w obawie przed pogorszeniem własnej i krajowej sytuacji ekonomicznej wycofują się z zakupów. Tak niskiego optymizmu konsumenckiego nie widzieliśmy już od przeszło dekady.

Przeczytaj także: Barometr Consumer Finance o 11 pkt w dół. A będzie jeszcze gorzej

Jak czytamy w najświeższym komunikacie ZPF, w II kwartale 2020 Barometr Rynku Consumer Finance pikował po raz drugi z rzędu, tym razem z 60,7 do 46 pkt. Spadek okazał się nie tylko większym niż w poprzednim kwartale (-11 pkt), ale również największym, z jakim mieliśmy do czynienia od 10 lat - wyniósł bowiem ok. 15 pkt. I wprawdzie równie niskie wartości widzieliśmy już podczas kryzysu 2007-2008, to jednak odnotowana wówczas dynamika spadków była znacznie łagodniejsza.

Tym razem mamy do czynienia z bardzo gwałtownym załamaniem się oczekiwań gospodarstw domowych co do przyszłej sytuacji gospodarczej oraz znacznym wzrostem obaw co do bezrobocia. Tak znaczące obniżenie barometru wskazuje na możliwe silne ograniczenie popytu na usługi rynku consumer finance w nadchodzących miesiącach.

fot. mat. prasowe

Barometr Rynku Consumer Finance

Obecne wskazanie barometru wynosi 46 punktów, co oznacza największy spadek w całej historii badania.



- Znaczne obniżenie poziomu wskaźników jest spowodowane wpływem pogarszających się ocen gospodarstw domowych odnośnie sytuacji makroekonomicznej i własnej sytuacji finansowej. Gwałtownie załamały się oczekiwania gospodarstw domowych co do przyszłej sytuacji gospodarczej, wzrosły obawy co do bezrobocia. Oceny w tym zakresie są najgorsze w historii badania. W konsekwencji pogorszyły się również oceny własnej sytuacji finansowej - ocenia dr Sławomir Dudek z IRG SGH, współautor badań.

Ogromny spadek wartości barometru wskazuje na możliwe znaczące ograniczenie popytu na usługi rynku consumer finance w nadchodzących miesiącach. Prawdopodobieństwo dokonania poważnych wydatków zmniejszyło się we wszystkich badanych grupach.

W największym stopniu pesymizm dotknął wydatków na dobra trwałego użytku i wydatków na remont mieszkania (spadek o 24 pkt w obu przypadkach), mocno ograniczone zostały również plany zakupu samochodów. Zmniejszyła się także skłonność do finansowania tych wydatków z kredytu - zakup samochodu w całości lub w części z kredytu chce sfinansować obecnie ok. 76% badanych. W ciągu dwóch kwartałów udział ten obniżył się o ok. 9 pkt., choć nadal jest wyższy niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik skłonności do dokonywania poważnych wydatków

Kupno mieszkania, samochodu i remonty najwyraźniej zostaną odsunięte w czasie.


- Aktualne wskazania barometru rynku consumer finance (BRCF), zapowiadające ograniczenia w popycie gospodarstw domowych na produkty kredytowe korespondują ze zmianami w politykach kredytowych banków i instytucji pożyczkowych, polegającymi na zaostrzeniu kryteriów akceptacji wniosków klientów o produkty kredytowe. Oba czynniki zapewne będą się wzmacniać, co może mieć w negatywny wpływ na tempo przywracania gospodarki na ścieżkę wzrostu. To jednocześnie wywołuje również pytania o zasadność niedawnych zmian w otoczeniu prawnym rynku kredytowego, które przez drastyczne obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych dostęp do legalnego kredytu konsumenckiego znacznie ograniczyły. To nadal dobry czas, by strony społeczne wróciły do merytorycznej dyskusji na ten temat – podsumowuje Andrzej Roter, Prezes Zarządu ZPF.

fot. mat. prasowe

Łączny odsetek respondentów finansujących wydatki w całości lub części z kredytu

Bieżące wskazania barometru dowodzi również spadku popytu na kredyty.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: