eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePozytywne informacje nie pomagają dolarowi

Pozytywne informacje nie pomagają dolarowi

2006-08-02 11:04

Pozytywne informacje nie pomagają dolarowi

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Mimo dość dobrych danych makroekonomicznych dolar stracił wczoraj na wartości. Indeks ISM był lepszy niż oczekiwano, indeks wydatków konsumentów po raz kolejny wskazał na utrzymującą się wysoką inflację (2.4%). Dolar mógł otrzymać wsparcie ze strony Sekretarza Skarbu Paulsona, który powiedział m.in., że silny dolar leży w interesie Stanów Zjednoczonych, jednak tak się nie stało.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dolar traci ponieważ te dane najwyraźniej według inwestorów nie są wystarczające by skłonić FED do następnej podwyżki. Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie powoduje wzrost cen ropy i złota co wpływa negatywnie na wartość dolara i pozytywnie na franka szwajcarskiego. W skutek ostatnich wypowiedzi bardziej jastrzębich przedstawicieli BoJ, także jen zyskiwał do dolara, co pogarsza już słaby sentyment do amerykańskiej waluty. Sądzimy, że obecne notowania dolara wyceniają już bardzo wiele negatywnych czynników i pod koniec tygodnia rynek może być już bardzo bliski korekty. Dobre dane NFP w piątek, mimo, że ich znaczenie jest znacznie mniejsze niż kiedyś i zazwyczaj nie zmieniają aktualnego trendu mogą wywołać gwałtowne domykanie krótkich pozycji w dolarze.

Najważniejsze wiadomości


  • Mimo obietnic o zaprzestaniu ataków bombowych na 48 godzin, wojska izraelskie zintensyfikowały działania zbrojne i wyraźnie wkroczyły na terytorium Libanu.
  • E-12: Indeks PMI dla sektora produkcyjnego wyniósł w lipcu 57,4 pkt. wobec 57,5 pkt. oczekiwanych przez analityków i 57,7 pkt. w czerwcu.
  • Prezydent Iranu Mahmoud Ahmadinejad w wystąpieniu telewizyjnym przypomniał, że kraj chce wykorzystywać energię atomową do celów pokojowych i wszelkie groźby pod adresem Teheranu nie mają podstaw prawnych.
  • E-12: Stopa bezrobocia spadła w strefie euro do 7,8 proc. w czerwcu. Analitycy spodziewali się niezmienionego poziomu 7,9 proc.
  • US: Przychody Amerykanów wzrosły w czerwcu o 0,6 proc. (prognoza: 0,6 proc.), natomiast wydatki wzrosłu o 0,4 proc. (prognoza: 0,4 proc.).
  • US: Wskaźnik inflacji PCE wyniósł w czerwcu 0,6 proc. Inflacja bazowa wyniosła w tym okresie 2,4 proc. r/r, najwięcej od ponad 10 lat.
  • US: Indeks ISM w przemyśle wyniósł w lipcu 54,7 pkt. wobec spodziewanych 53,5 pkt. Subindeks cen (78,5 pkt.) znacznie przewyższył oczekiwania analityków (75,3 pkt.).

Główne wydarzenia dnia



 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: