Pozytywne informacje nie pomagają dolarowi
2006-08-02 11:04
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza fundamentalna
EUR/PLN
Sytuacja na EURPLN się od kilku dni nie zmienia. Rynek wyraźnie oczekuje na czwartkową decyzję ECB lub/i wyklarowanie się oczekiwań odnośnie podwyżki stóp w USA. Rynek chwilowo reaguje na informacje z Polski, jak np. uchwalanie wydatków socjalnych, lub plany aukcji obligacji lecz nie mają one istotnego wpływu. Dzisiejsza aukcji obligacji 2-letnich może w naszej opinii stworzyć okazję do kupna EURPLN jeżeli wynik aukcji będzie pozytywny. Sądzimy, że szanse na przebicie 3.9450 maleją z każdym dniem, lecz przebicie tego poziomu jest możliwe po decyzji ECB. W związku z tym sądzimy, że złoty powinien być sprzedawany przy EURPLN poniżej 3.92.
USD/PLN
Ani lepszy Indeks ISM, ani inflacja mierzona indeksem PCE ani wypowiedzi Sekretarza Skarbu Paulsena nie były w stanie umocnić dolara przy bardzo słabym sentymencie wynikającym po części z konfliktu na Bliskim Wschodzie jak i przekonaniu inwestorów, że FED nie podniesie tym razem stóp procentowych. Sądzimy, że USDPLN może dalej tracić i tę tendencję odwrócić może jedynie osłabienie złotego związane decyzją ECB, pod warunkiem, że wzrost EURUSD nie będzie zbyt duży oraz ponowny wzrost szans na podwyżkę po danych NFP. Szanse na to obecnie wydają się niewielkie, więc proponujemy sprzedaż USDPLN na wszelkich wzrostach powyżej 3.09.
EUR/USD
Wczoraj od rana notowania eurodolara wzrastały napędzane oczekiwaniem na dobre dane ze strefy euro. Indeks PMI dla sektora produkcyjnego wyniósł w lipcu 57,4 pkt., a stopa bezrobocia spadła do 7,8 proc. w czerwcu. Analitycy spodziewali się niezmienionego poziomu 7,9 proc., więc zaskoczenie wywołało optymizm wśród inwestorów i kolejną falę zakupów wspólnej waluty. Oczekiwanie na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i jastrzębią retorykę prezesa Trichet’a wzmacniają wspólną walutę w obecnym tygodniu, jednak najświeższe informacje z amerykańskiej gospodarki przez długi czas nie pozwalały notowaniom przebić ważnego oporu 1,2780 wynikającego z linii trendu spadkowego. Zarówno wzrost indeksu ISM w przemyśle w lipcu do 54,7 pkt. jaki subindeksu cen (78,5 pkt.) znacznie przewyższył oczekiwania analityków.
Dodatkowo inflacja bazowa PCE wyniosła w czerwcu 2,4 proc. r/r (najwięcej od ponad 10 lat) przyczyniając się do wzrostu prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych na sierpniowym posiedzeniu i spadków na Wall Street. Dopiero po godzinie 17-tej obawy o sytuacje geopolityczną na Bliskim Wschodzie, gdzie wojska izraelskie zintensyfikowały ataki i wyraźnie wkroczyły na terytorium Liban, spowodowały ucieczkę od amerykańskiej waluty i przetestowanie wczorajszego target’u 1,2840. W tej sytuacji bardzo możliwe wydaje się dzisiaj dalsze wzrosty eurodolara, szczególnie jeśli dane o inflacji PPI w strefie euro okażą
się lepsze od oczekiwań.
GBP/PLN
Na tej parze sytuacja także jest stabilna. Umacniający się funt do euro natrafił na spory opór tuż powyżej 0.68 i EURGBP znajduje się od dwóch tygodni w fazie konsolidacji. Po czwartkowej decyzji ECB euro może zyskać w stosunku do GBP, lecz nie powinien to być początek trendu wzrostowego. W związku z tym sądzimy, że szanse na wzrost GBPPLN powyżej 5.80 nie są duże i na wzrostach w te okolice funt powinien być sprzedawany.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.