eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeNa WGPW trwa realizacja zysków

Na WGPW trwa realizacja zysków

2006-08-03 09:29

Przeczytaj także: Sektor bankowy liderem zwyżki na WGPW


Ciekawostką mogło być to, że dolar zyskiwał, mimo że rentowność obligacji spadała. Teoretycznie można mówić, że spadała, ponieważ rynek spodziewa się zakończenia cyklu podwyżek stóp, ale może trochę dziwić, że zapomina o drogiej ropie. Wydaje się, że po prostu na rynku walutowym najwyraźniej gracze nie mnogą znaleźć kierunku i trzeba będzie chyba poczekać na decyzje banków (ECB, BoJ i Fed), po których trend powinien się wyklarować.

W czwartek przedpołudniowe publikacje indeksów PMI pokazujących jak rozwijał się w lipcu sektor usług w poszczególnych krajach Eurolandu i w całej strefie euro nie będą miały trwałego wpływu na zachowanie rynków. Warto te dane jednak obserwować, bo im będą lepsze tym pewniejszy będzie dalszy rozwój gospodarki - sektor produkcyjny stanowi około 70 procent gospodarki Eurolandu. Gracze będą czekali przede wszystkim na decyzje Banku Anglii i ECB. Może nie tyle na decyzje, bo jest prawie pewne, że BoE zostawi stopy bez zmian (4,5 proc.), a ECB je podniesie do 3 procent, ile na komentarze po decyzji i konferencję prasową Jean-Claude Trichet, prezesa ECB. Gdyby jego komentarze wskazywały na utrzymujące się zaniepokojenie wzrostem inflacji to kurs EUR/USD wzrośnie. Bardziej jednak prawdopodobne jest, że kurs EUR/USD spadnie, bo rynek czeka na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

Dzisiaj dowiemy się też, jaka była w ostatnim tygodniu w USA ilość noworejestrowanych bezrobotnych, ale ponieważ dane te trafią na rynek dokładnie w czasie rozpoczęcia konferencji przez prezesa ECB to ich wpływ może być ograniczony. Teoretycznie im mniej bezrobotnych tym lepiej dla dolara i gorzej dla akcji (wzrasta prawdopodobieństwo kontynuowania podwyżek stóp). Bardziej istotny może być wpływ danych o lipcowych zamówieniach fabrycznych w USA oraz raport instytutu ISM dla sektora usług. Ten pierwszy raport nie będzie zapewne zaskoczeniem, bo skoro wiemy już, że znacznie wzrosły zamówienia na dobra trwałego użytku (co prawda w czerwcu) to i zamówienia fabryczne też pewnie w lipcu wzrosły. Te dane mogą być pretekstem do spowodowania ruchu rynku, ale w tym samym czasie instytut ISM opublikuje swój indeks dla amerykańskiego sektora usług. Usługi to ponad 80 procent amerykańskiej gospodarki, więc raport powinien mieć spore znaczenie. Oczywiście dla akcji najlepiej byłoby, żeby indeks główny wzrósł, a subindeks cenowy spadł. Dla dolara najlepszy byłby wzrost obydwu tych wskaźników.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: