eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeInflacja płac ważniejsza niż nowe miejsca pracy

Inflacja płac ważniejsza niż nowe miejsca pracy

2006-08-04 11:28

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

W przypadku gdy zmniejsza się przewaga w stopach procentowych Polski nad innymi krajami (Euroland, Wielka Brytania), na giełdzie i rynku obligacji następują spadki złoty powinien się osłabiać. Dzieje się inaczej, mimo pogorszonego sentymentu do naszego regionu (m.in. w skutek słabej aukcji obligacji na Węgrzech) złoty się umocnił. Za winowajcę powszechnie przyjmuje się słabnącego dolara, lecz trudno jest wskazać jednoznaczny powód umocnienia złotego. Sądzimy, że w tej sytuacji nie należy kontestować tego wzrostu wartości naszej waluty i poczekać, aż pojawią się impulsy do ruchu w drugą stronę. Nie ma na razie technicznych sygnałów na odwrót i można na razie oczekiwać, że złoty się jeszcze umocni, nawet w okolice 3.86. Dzisiaj osłabić złotego mogą tylko bardzo dobre dane NFP, które rozbudzą nadzieje na podwyżkę stóp przez FED we wtorek.

USD/PLN

Do danych NFP USDPLN powinien być bardzo stabilny, prawdopodobnie następować będą ruchy w kierunku 3.04 lecz nie powinno dojść do ich przełamania. Jeżeli dane NFP będą bardzo słabe, USDPLN może dziś spaść nawet do 3.01. Tylko bardzo dobre dane NFP, które rozbudzą nadzieje lub przesądzą podwyżkę stóp przez FED we wtorek mogą osłabić złotego. Prawdopodobieństwo tego jest niewielkie, więc powinno raczej się trzymać krótkie pozycje w USDPLN.

EUR/USD

Wczoraj od rana notowania eurodolara konsolidowały się w przedziale 1,2750 - 1,2780. Funt brytyjski a także wspólna waluta zaczęła szybko zyskiwać po nieoczekiwanej podwyżce stóp procentowych w Anglii (+25 pb. do poziomu 4,75 proc). W komunikacie Bank Anglii uzasadnił decyzję tempem wzrostem gospodarczego utrzymującym się powyżej historycznej średniej i inflacją znajdującą się powyżej celu. Słabsze od oczekiwań analityków dane o liczbie nowozarejestrowanych bezrobotnych w USA (314 tyś. wobec prognozy 308 tys.) i jastrzębia retoryka Trichet’a spowodowały przebicie ważnego oporu na poziomie 1,2780 i wzrost notowań do 1,2830. Prezes Europejskiego Banku Centralnego zasygnalizował koniczność dalszego zaostrzania polityki monetarnej w celu walki inflacją. Według niego stopy procentowe pozostają na niskim poziomie (także realne), a obecna polityka pieniężna wciąż sprzyja wzrostowi gospodarczemu.

Ryzykiem dla wzrostu pozostają wysokie ceny energii (ropy naftowej) wzmacniające presję inflacyjną. Pod koniec dnia realizacja zysków i przygotowanie pozycji pod dzisiejsze dane o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w lipcu (prognoza: 145 tyś.) spowodowały zejście notowań poniżej poziomu 1,28. Publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy prawdopodobnie przesądzi losy podwyżki na posiedzeniu 8-ego sierpnia (przyszły wtorek). Informacje o kreacji miejsc pracy powyżej 160 tyś. i wzroście średniej płacy o 0,4 proc. mogą sprowokować FOMC do podniesienia kosztu pieniądza do 5,50 proc. Odczyt poniżej 110 tyś. i inflacja płac na poziomie 0,3 proc. zachęcą Fed do zaprzestania zaostrzania polityki monetarnej (przynajmniej na następnym posiedzeniu) i wzmocnią deprecjację dolara.

GBP/PLN

Ogromne zaskoczenie, jakim była podwyżka stóp prze ECB spowodowała wzrost GBPPLN w ciągu dnia w okolice 5.79, jednak ogólne umocnienie złotego spowodował zniesienie tych wzrostów. W związku z tym, że w Wielkiej Brytanii prawdopodobne są dalsze podwyżki na GBPPUSD może się wytworzyć nowy trend wzrostowy, a na EURGBP kontynuowane będą spadki. W związku z tym GBPPLN będzie relatywnie najsilniejszy. Dalsze spadki na EURPLN nie uchronią jednak funta i powinien on w tej sytuacji powoli spadać za EUR.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Wahania na początku sesji

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: