Rynki finansowe 31.07-06.08.2006
2006-08-07 11:06
Przeczytaj także: Rynki finansowe 24-30.07.2006
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Na rynku obligacji w Polsce nie odnotowaliśmy dużego ruchu. Inwestorzy bardziej zainteresowani byli decyzjami ECB i Banku Anglii. Rentowność obligacji nieznacznie wzrosła w stosunku do początku tygodnia. Z jednej strony wydarzenia na świecie mogą sugerować powrót do rynków emergin markets, z drugiej jednak mamy sytuację wewnętrzną w Polsce. Coraz częściej słychać o trudnościach z kotwicą budżetową oraz o coraz to nowych pomysłach na wydatkowanie publicznych pieniędzy. Patrząc na rynek walutowy wydaje się jednak, że inwestorzy bardziej patrzą na fundamenty niż politykę.
Zagraniczne rynki
Dane z rynku amerykańskiego nie rozpieszczały inwestorów. Negatywne informacje spowodowały spadek rentowności papierów amerykańskich. Rentowność obligacji 10-letnich obniżyła się, kończąc notowania blisko poziomu 4,90 proc. Prognozy wskazują na dalszy spadek rentowności, tym bardziej, że wzrost stóp procentowych w USA zmierza ku końcowi. Analitycy uważają, że nie ma żadnych powodów, aby Fed podniósł w najbliższym tygodniu stopę procentową.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Indeks największych spółek WIG20 nie wykorzystał sprzyjającej okazji do zaatakowania historycznego rekordu z maja bieżącego roku. Na moment rekord udało się za to pobić indeksowi szerokiego rynku WIG, głównie dzięki mniejszym spółkom, które w przeciągu całego tygodnia zachowywały się zdecydowanie lepiej od blue chipów, tracąc zaledwie 1,25 proc. wobec straty WIG20 o 4,84 proc. W ciągu ostatnich 5 dni poznaliśmy kolejne wyniki spółek. Dobre dane nie wywoływały większych wzrostów (np. BRE, Pekao, Bank BPH), w przypadku słabszych informacji mieliśmy jednak do czynienia z mocnymi przecenami (Agora).
W tym tygodniu warszawski parkiet należał do najsłabszych, tracąc dystans w stosunku do pozostałych rynków, uzyskany dzięki ostatnim bardzo mocnym wzrostom. W nadchodzącym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla rynków akcji będzie wtorkowe posiedzenie Fed i decyzja dotycząca stóp procentowych. Rynek ocenia prawdopodobieństwo podwyżki na 18 proc., więc można przypuszczać, że jej brak nie wywoła większych wzrostów, tym bardziej, że jest on już zdyskontowany w cenach akcji.
Z kolei gdyby Fed zaskoczył rynek podwyżką, moglibyśmy spodziewać się głębszej przeceny, podobnej do tej z przełomu maja i czerwca. Podstawą ostatniej korekty były bowiem obawy o kontynuowanie cyklu podwyżek stóp, zaś ostatnie wzrosty odbywały się na bazie rodzących się nadziei na wstrzymanie przez Fed kolejnych podwyżek.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane