Bardzo dobra decyzja FOMC
2006-08-09 11:08
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza fundamentalna
EUR/PLN
Wczorajsza decyzja nie powinna mieć jednoznacznego wpływu na nasz rynek, gdyż nie przesądza o dalszej polityce monetarnej FED-u i pozostawia możliwość zmniejszenia się jeszcze różnicy w stopach procentowych z naszym rynkiem. Spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych wcale nie jest dobrym sygnałem dla EUR, gdyż koniunktura w Europie jest zależna także od koniunktury światowej. W związku z tym decyzja FOMC nie koniecznie oznacza umocnienie złotego. Sądzimy, że zakresy z ostatnich dni będą utrzymane, lecz liczymy się z lekką tendencją do umacniania złotego. Sygnałów należy szukać w analizie technicznej.
USD/PLN
Reakcja inwestorów w Europie powinna rozjaśnić nieco sytuację, osłabienie dolara do euro zapewne powodować będzie ruchy na USDPLN w kierunku 3.00, lecz zniesienie spadków rentowności z wczoraj jest sygnałem świadczącym o słabości ruchu. Inwestorzy mogą zacząć grać pod relatywne tempo wzrostu gospodarczego i porównanie koniunktury w Europie i USA. Sądzimy, że złoty nadal pozostanie w obecnych zakresach podobnie jak EURUSD, czyli preferujemy sprzedaż USDPLN powyżej 3.02 i kupno przy 3.00. Dzisiejszym wydarzeniem dnia może być aukcja obligacji 7-letnich o zmiennej stopie (oferta 1.5 mld), jej wynik pomoże ocenić, czy inwestorzy są gotowi do zwiększania obecności na naszym rynku po wczorajszej decyzji FOMC.
EUR/USD
Do 20:15 notowania eurodolara konsolidowały się w bardzo wąskim przedziale 1,2815-1,2850. Dopiero pozostawienie stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie (5,25 proc.) i gołębi komunikatu FOMC (tłumaczenie ukaże się za godzinę) spowodowały gwałtowny wzrost notowań i przetestowanie oporu w okolicach 1,29. Słowa o utrzymaniu w ryzach presji inflacyjnej spowodowały, że wielu inwestorów zaczęło się spodziewać nie tylko "pauzy", lecz zakończenia cyklu podwyżek i pierwszych obniżek na początku 2007 roku.
Bardzo słabe dane o wzroście gospodarczym w drugim kwartale i nieoczekiwany wzrost stopy bezrobocia do 4,8 proc. w lipcu powodują, że według Fed inflacja powinna spaść poniżej 2,5 proc. w następnym roku. Jednak pozostawienie w komunikacie miejsca na jeszcze jedną podwyżkę uzależnioną od danych makroekonomicznych (szanse na tę podwyżkę według kontraktów terminowych wynoszą obecnie około 25 proc.) pozwoliło dolarowi odrobić straty z ostatnich kilku dni i przetestować ważne wsparcie na poziomie 1,2760 dzisiaj w nocy. Podczas dzisiejszej sesji możliwe są ponowne próby podejścia do psychologicznego oporu 1,29.
GBP/PLN
Dość wysokie poziomy jakie osiągnął w ostatnim czasie GBPUSD spowodował, że pojawiają się szybkie korekty w dół i GBP coraz trudniej zyskuje względem USD. W związku z tym i lekką tendencją do umacniania złotego oraz respektowania zakresów GBPPLN powinien także lekko spadać, jednak 5.72/3 powinno być utrzymane. Poziom powyżej 5.75 jest w naszej opinii doby do otwierania krótkich pozycji.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.