Giełda lekko w górę
2006-08-09 13:04
Decyzja amerykańskiego banku centralnego, który zdecydował się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, popchnęła w górę indeksy w Europie, jednak zwyżka jest ograniczona.
Przeczytaj także: Inwestorzy czekają na FED
Indeksy w USA zanotowały lekki spadek, ponieważ w swoim komunikacie Fed nadal ostrzega przed ryzykiem wzrostu inflacji. Z kolei indeksy w Azji zyskały na wartości, zwłaszcza w końcowej fazie notowań, lecz to nie decyzja Fed była przyczyną wzrostu, a lokalne dane o wzroście zamówień w przemyśle w Japonii. Indeksy w Europie zyskują, ponieważ po sesji w USA swoje wyniki podał gigant telekomunikacyjny Cisco, który spodziewa się wzrostu przychodów w przyszłym roku do rekordowego poziomu. Inwestorzy dyskontują więc dobry początek notowań w Nowym Jorku.U nas WIG20 zaczął z animuszem - w pierwszych minutach jego wartość wzrosła o 1 proc., jednak poziom 3030 punktów już od kilku dni skutecznie hamuje zapędy byków. Tak stało się także dziś rano - po dobrym otwarciu przewagę osiągnęła podaż, która choć nie spycha cen niżej, to także nie pozwala im zanadto wzrosnąć. WIG20 utrzymuje się powyżej 3 tys. punktów.
Godzinę po rozpoczęciu handlu wartość obrotów przekracza już 200 mln złotych, a więc aktywność inwestorów wzrosła. Jednak głównie koncentruje się ona na akcjach PKN i Telekomunikacji Polskiej (łącznie 100 mln PLN) - akcje obydwu spółek zyskują na wartości.
Na szerokim rynku liczba spółek drożejących i taniejących jest zbliżona. Drugi dzień z rzędu utrzymuje się mocny wzrost Centrostalu Gdańsk (plus 27 proc.), ponieważ inwestorzy dostali potwierdzenie, że większościowy pakiet akcji spółki przejął inwestor branżowy - Złomrex. Rekordowy spadek notują zaś akcje GTC, które są tańsze o 89 proc. To jednak tylko nominalna katastrofa - spółka przeprowadziła split akcji w stosunku 1 do 10, zatem de facto jej papiery nieznacznie drożeją.
W środę rano złoty zyskuje na wartości, choć nie są to zmiany duże. Cena dolara spadła do 3,005 PLN, euro poniżej 3,87 PLN, a franka poniżej 2,46 PLN.
W sumie można więc powiedzieć, że - w stosunku do oczekiwań - rynki zachowują się bardzo spokojnie. Przewaga podaży widoczna na GPW jest jednak pewnym sygnałem do niepokoju i w dalszej części sesji może ona wpłynąć na końcowe spadki indeksów.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Fed pogarsza nastroje na rynkach
![Fed pogarsza nastroje na rynkach Fed pogarsza nastroje na rynkach](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-walutowy/Fed-pogarsza-nastroje-na-rynkach-A0LuJ3.jpg)
oprac. : Open Finance