eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBrakuje chętnych na wypłatę z bankomatu. Padł rekordowo niski wynik

Brakuje chętnych na wypłatę z bankomatu. Padł rekordowo niski wynik

2020-10-05 12:24

Brakuje chętnych na wypłatę z bankomatu. Padł rekordowo niski wynik

Brak chętnych na wypłaty z bankomatu © Tatty - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z najnowszych danych NBP wynika, że w II kwartale 2020 r. Polacy dokonali 112 milionów wypłat z bankomatów. Expander zwraca uwagę, że to najmniej odkąd są publikowane takie dane, czyli od 2004 r. W ślad za spadającą popularnością gotówki spada również liczba samych bankomatów. Warto również zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w historii wartość transakcji gotówkowych dokonanych kartami była niższa niż wartość transakcji bezgotówkowych.

Przeczytaj także: Wypłata z bankomatu to historia? Wypłacamy najmniej od 14 lat

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym jak pandemia przyspiesza wiele różnego rodzaju trendów. Dla przykładu sprzedaż w wielu branżach przenosi się z tradycyjnych sklepów do Internetu. Takie zmiany przekładają się na to, że gotówka jeszcze szybciej niż dotychczas traci na znaczeniu.

Potwierdzają to dane NBP w których wynika, że w II kwartale istotnie spadła liczba wszystkich typów wypłat gotówkowych dokonywanych za pomocą kart. Chodzi zarówno o wypłatę z bankomatu, jak i tę, którą dokonuje się w kasach banków czy w sklepach (za pomocą usługi CashBack).

Spadła oczywiście nie tylko liczba takich wypłat, ale również ich wartość. W sumie, za pomocą wszystkich wspomnianych operacji gotówkowych, Polacy wypłacili w II kwartale 93 mld zł, czyli aż o 8 mld zł mniej niż w poprzednim kwartale. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii, więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych niż wypłaciliśmy gotówki. To kolejny przełomowy moment po tym jak w IV kw. 2019 r. wartość transakcji bezgotówkowych pokonała wartość wypłat z bankomatów. Teraz przewyższyła już łączną wartość wszystkich typów wypłat gotówkowych.

fot. mat. prasowe

Ilość wypłat z bankomatów

Z kwartału na kwartał wypłat z bankomatów jest coraz mniej.


Bankomatów coraz mniej, a terminali płatniczych ponad milion


Mniejsze zainteresowanie wypłatami z bankomatów powoduje, że z kwartału na kwartał jest ich coraz mniej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba takich urządzeń spadła o 637. Na koniec II kwartału było ich bowiem 22 166. Kolejny rekord ustanowiły natomiast terminale płatnicze. Według NBP pod koniec czerwca było ich 974 tysiące, ale przypomnijmy, że w lipcu Ministerstwo Finansów ogłaszało, że ich liczba przekroczyła milion. Widać więc, że tempo pojawiania się kolejnych jest ogromne.

fot. mat. prasowe

Wartość transakcji dokonanych kartami

Wartość transakcji bezgotówkowych pokonała wartość wypłat z bankomatów.


Mocny spadek transakcji zagranicznych


W drugim kwartale mieliśmy do czynienia z zamknięciem granic. Nie powinno więc dziwić, że Polacy znacznie rzadziej dokonywali płatności zagranicznych. W porównaniu z I kwartałem 2020 r. wartość wypłat gotówkowych dokonanych poza Polską spadła o 13%, a transakcji bezgotówkowych aż o 25%. Dla porównania wartość transakcji bezgotówkowych wykonanych w kraju wzrosła o 5%, a gotówkowych spadła o 8%. Dane z kolejnych kwartałów pokażą już zapewne wyższe wartości, ale dopóki trwa pandemia, to rzadziej podróżujemy za granicę, a więc i mniej wykonujemy zagranicznych transakcji płatniczych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: