eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 07-11.08.06

Rynek walutowy 07-11.08.06

2006-08-11 23:43

Początek tygodnia rozpoczynaliśmy zastanawiając się, co zrobi Rezerwa Federalna w Stanach podczas zbliżającego się posiedzenia w sprawie stóp procentowych. Wcześniejsze publikacje makroekonomiczne, w tym głównie piątkowe wyniki z rynku pracy, wydawały się potwierdzać tezę, że gospodarka amerykańska zwalnia a co za tym idzie strona zwolenników łagodnej polityki monetarnej zaczęła przeważać.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.09.06

Sytuacja taka w krótkim terminie na pewno nie była korzystna dla amerykańskiego dolara, gdyż ograniczała szansę na dalszy wzrost rentowności amerykańskich obligacji a co za tym idzie inwestorzy przestali pompować kapitał na rynek długu.

Jednak istotnych poziomów technicznych EURUSD 1,2950, gdzie rysują się szczyty z maja 2006 roku a także najwyższe poziomy od połowy 2005 roku, nie udało się przebić, a inwestorzy zaczęli się już godzić z myślą, że FED ma się ku końcowi.

Przeczucie inwestorów tym razem okazało się słuszne. Rezerwa Federalna zdecydowała się pozostawić stopy na niezmienionym poziomie 5,25%, zostawiając sobie jednak drzwi otwarte na dalsze podwyżki w przypadku, gdyby bieżące dane makroekonomiczne sugerowały, że ryzyko inflacyjne w dalszym stopniu występuje.

Stwarza to sytuację, gdzie inwestorzy w dalszym ciągu śledzić będą bieżące dane makroekonomiczne a jakiekolwiek ślady wyższej inflacji będą dobrymi argumentami, żeby w krótkim terminie kupować amerykańską walutę.

Jednak w dłuższym okresie podejście inwestorów może zacząć się nieznacznie zmieniać. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na uzasadnienie decyzji przez Rezerwę Federalną : "Chociaż inflacja w dalszym stopniu kształtuje się na wysokim poziomie, przekraczającym cel FEDu, to jednak oczekiwane spowolnienie gospodarcze a także opóźniony efekt ostatnich podwyżek będzie oddziaływał na spadek inflacji w dłuższym terminie".

Szczególnie niepokojący jest fragment o spowolnieniu gospodarczym, który w dłuższym terminie może niekorzystnie przełożyć się na całościową światową koniunkturę i nawet, jeżeli bieżące dane makroekonomiczne w Strefie Euro czy w Polsce w dalszym ciągu wskazywać będą poprawę, giełdy tych regionów mogą zacząć stopniowo podążać zgodnie z kierunkiem wytyczonym im przez parkiety za oceanem.

Idąc dalej tym tropem można spodziewać się ogólnego pogorszenia nastrojów a co za tym idzie spadku awersji do ryzyka, które przełoży się również na mniejszą chęć inwestowania w gospodarki krajów rozwijających się.

Przeczytaj także: Rynek walutowy sierpień 2006 Rynek walutowy sierpień 2006

 

1 2 3

następna

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: