Rynek walutowy 07-11.08.06
2006-08-11 23:43
Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.09.06
Pozostają, więc bezpieczne aktywa, czyli rynek obligacji i to głównie w gospodarkach krajów rozwiniętych, gdzie przewagą rynku amerykańskiego nad rynkiem europejskim, czy japońskim jest fakt, że wraz z końcem podwyżek stóp procentowych rynek powoli zacznie wyceniać obniżki, które pewnie z niewielkim opóźnieniem również nadejdą. Obniżki stóp procentowych pociągną za sobą spadek rentowności obligacji a co za tym idzie wzrost ich cen, gdzie przy długoletnich papierach od 5 do 10 lat do terminu zapadalności spadek stóp rentowności z 5% do powiedzmy 3% w perspektywie 3 lat daje roczną stopę zwrotu w okolicach 10%-12%, co wydaje się całkiem korzystną alternatywą w gorszych okresach.
W długim terminie spodziewamy się, więc, że dolar będzie jedną z atrakcyjniejszych walut, jednak na razie skupmy się na bieżącym okresie a w tym wypadku w dalszym ciągu możliwe jest podejście kursu EURUSD w okolice 1,29 w przypadku gdyby bieżące dane makroekonomiczne okazywały się poniżej oczekiwań, jednak już poziomy w okolicach 1,2800 można uznać za atrakcyjne do sprzedaży tej pary walut. Zachowanie się amerykańskiego dolara ma bezpośrednie przełożenie również na sytuację w Polsce, gdzie dane wspierające dolara z reguły przyczyniają się do osłabienia złotego. Zanim jednak przejdziemy do sytuacji na rynku polskim przyjrzyjmy się, co wydarzyło się w Stanach, po za wcześniej wspomnianym posiedzeniem Rezerwy Federalnej.
Publikacje mijającego tygodnia jasnego obrazu, co do kondycji amerykańskiej gospodarki nam nie przedstawiły. Z jednej strony nieznacznie słabsze okazały się wyniki z rynku pracy, gdzie liczba nowozarejstrowanych bezrobotnych wyniosła 319 000 ( oczekiwano 315 000), a z drugiej ożywienie wykazał wewnętrzny rynek konsumencki, gdzie sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,4% m/m, podczas gdy rynek spodziewał się wyników w okolicach 0,6%
Negatywnie zaskoczył nas natomiast deficyt handlowy, który w czerwcu wyniósł 64,8 mld USD nieznacznie powyżej oczekiwanych 64 mld USD a dodatkowo zrewidowano dane za maj z 63,8 do 64,9.
Ważniejsze publikacje zaplanowane są jednak dopiero w nadchodzącym tygodniu, gdzie szczególną uwagę należy zwrócić na wyniki inflacji cen konsumentów (spodziewany wzrost o 4,2%% r/r po wzroście o 4,3% r/r w czerwcu) a także inflacja cen producentów (spodziewany wzrost o 0,4% m/m, po wzroście o 0,5%).
oprac. : Tomasz Porada / FMC Management