eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSektor bankowy liderem zwyżki na WGPW

Sektor bankowy liderem zwyżki na WGPW

2006-08-17 09:38

Przeczytaj także: Terroryzm pretekstem do spadków walut


Rynek akcji nadal pchał indeksy na północ, a przodował w tym dziele sektor przemysłowy (to właśnie jemu ma pomóc "tania" ropa) i indeks NASDAQ, który zazwyczaj najbardziej zyskuje, wtedy, kiedy gospodarka się dynamicznie rozwija (tyle tylko, że teraz nie mamy do czynienia z tym cyklem gospodarczym). Z rynkami się jednak nie dyskutuje. Wtorkowe wybicie zostało w środę potwierdzone, więc należy założyć, że mamy do czynienia z poważnym ruchem, który będzie trwał do czasu, kiedy zmieni się mentalność rynku, czyli do momentu, kiedy gracze zaczną reagować normalnie: na złe dane sprzedażą akcji.

Po sesji raport kwartalny opublikował Hewlett Packard. Wyniki kwartału były lepsze od prognoz, a poza tym spółka zapowiedziała wykup własnych akcji za 6 mld USD. Kurs wzrósł o ponad 5 procent, ale nie przypuszczam, żeby ta spółka miała zasadniczy wpływ na zachowanie rynku. Wydaje się jednak, że po dwóch dniach dużych (i bardzo średnio uzasadnionych) wzrostów rynkowi należy się jakaś (zapewnie niezbyt duża) korekta.

Dzisiejsze raporty makroekonomiczne z Eurolandu powinny mieć jedynie bardzo umiarkowany wpływ na rynki. Na raport o produkcji przemysłowej gracze w ogóle nie zareagują, a dane o inflacji mogą wywołać większe emocje jedynie wtedy, gdyby była ona dużo większa od prognoz. Zaszkodziłoby to rynkom akcji i pomogło we wzroście euro.

Po południu dowiemy się, jak wyglądał rynek pracy w USA widziany z perspektywy tygodnia. Dolarowi pomogłyby dane bardzo dobre (mała ilość noworejestrowanych bezrobotnych), a akcjom dane słabe. Kolejne dwa raporty będą jednak bardziej istotne. Co prawda indeks wskaźników wyprzedających (LEI) nie sygnalizuje już, jak to miało miejsce jeszcze rok temu, realnych zmian w gospodarce, ale gracze ostatnio znowu zaczęli na tę publikację reagować. Wzrost LEI zostałby dobrze przyjęty zarówno przez posiadaczy dolarów jak i akcji, bo rynek doszedłby do wniosku, że gospodarka będzie się nadal rozwijała. Podobna powinna być reakcja na publikację indeksu Fed z Filadelfii (pokazuje stan gospodarki w regionie), ale pod warunkiem, że indeks główny wzrośnie (tego się oczekuje), a subindeks cenowy spadnie lub zmieni się nieznacznie. Przypominam jednak, że czekamy na moment, w którym rynek akcji zacznie wreszcie przejmować się stanem gospodarki. Żeby sprawdzić, czy wracamy na normalne, logiczne tory, dane musiałyby być słabe. Gdyby wtedy indeksy spadały to sygnalizowałoby, że problem zwalniającej gospodarki wreszcie zagościł w umysłach graczy. Dla rynku akcji istotne będą też raporty sieci sprzedaży detalicznej Gap oraz, po sesji, Della.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: