eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCzy słaby dolar nie pokrzyżuje polityki FED?

Czy słaby dolar nie pokrzyżuje polityki FED?

2006-08-17 10:33

Czy słaby dolar nie pokrzyżuje polityki FED?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W ostatnim czasie FED bardzo sprawnie moderował oczekiwania i zachowanie rynku. Brak silnego osłabienia dolara po decyzji FOMC m.in. dzięki językowi komunikatu oraz ‘wybiegu’ z J. Lackerem można było uznać za spory sukces. FED starać się będzie teraz lekko pomagać gospodarce, a ostatnie dane o inflacji potwierdzają słuszność tych planów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Czy jednak słabnący dolar nie stanowi zagrożenia? Spora część inflacji wynika właśnie ze słabego dolara i istotne osłabienie jest nie na rękę FED. Spadek rentowności obligacji związany z danymi o inflacji jest oczywiście zrozumiały, lecz nie jest przesądzone, że teraz czeka nas trend spadkowy - przecież to były dane tylko za jeden miesiąc. Sądzimy, że inwestorzy za niedługo dojdą do wniosku, że jest spore ryzyko w sprzedawaniu dolarów po coraz niższych poziomach (np. powyżej 1.29), przy braku nowych informacji.

Dopóki jednak sytuacja na rynku długu wskazuje na kontynuację spadku rentowności, dolara nie wspiera żaden istotny fundamentalny czynnik. Nawet ewidentny napływ kapitału na rynek obligacji, który powinien następować w sytuacji gdy inwestorzy uznali, że cykl podwyżek jest zakończony nie daje wsparcia amerykańskiej walucie. Dopóki na horyzoncie nie pojawi się jakiś pozytywny czynnik dolar powinien pozostawać słaby, a na razie trudno jest wskazać co mogłoby być w krótkim terminie takim czynnikiem - chyba, że FED w jakiś pośredni sposób zareaguje na słabnącego dolara.

Najważniejsze wiadomości


  • US: Inflacja CPI w lipcu wyniosła 0,4 proc. (prognoza: 0,4). Na poziomie bazowym ceny konsumentów wzrosły o 0,2 proc. (prognoza wzrost o 0,3 proc.).
  • US: Nieoczekiwanie inflacja PPI w lipcu wyniosła 0,1 proc. (prognoza: 0,3). Na poziomie bazowym ceny spadły 0,3 proc. (prognoza wzrost o 0,2 proc.).
  • PL: Inflacja CPI wzrosła w lipcu o 1,1 proc. r/r wobec 0,8 miesiąc wczesniej i konsensusu analityków na poziomie 0,8 proc.
  • PL: Przeciętne zatrudnienie wzrosło w lipcu o 3,3 proc. (prognoza 3,2 proc.). Natomiast przeciętne wynagrodzenie wzrosło w tym okresie o 5,6 proc. (prognoza 5,3 proc.).
  • US: Rozpoczęte budowy domów wyniosły w lipcu 1,795 mln. wobec 1,85 mln. miesiąc wcześniej. O ponad 6 proc. spadła liczba pozwoleń na budowy domów.
  • US: Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 0,4 proc. wobec konsensusu analityków na poziomie 0,5. Wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniosło 82,4 proc (prognoza 82,6 proc.).
  • GB: Inflacja CPI w lipcu wyniosła -0,1 proc. m/m i 2,4 proc. r/r wobec oczekiwań analitykow na poziomie 0,1 i 2,4 proc.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, waluta, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: