eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeGPW nie ma ochoty na wzrosty

GPW nie ma ochoty na wzrosty

2006-08-18 09:34

Przeczytaj także: Terroryzm pretekstem do spadków walut


Odpoczynek obozu byków

W czwartek handel na rynkach europejskich był od rana bardzo niemrawy. Indeksy giełdowe nie chciały już rosnąć, czemu trudno się zresztą dziwi. Poza tym euro nadal zyskiwało do dolara, a to coraz mniej podobało się inwestorom europejskim. Praktycznie niczego nie zmienił raport o produkcji przemysłowej w Eurolandzie (spadła tak jak oczekiwano o 0,1 proc. m/m) i inflacji w Eurolandzie. Jednak inflacja była nieco niższa od prognoz (2,4 proc.), a to (jedynie na chwilę) zatrzymało wzrost kursu EUR/USD.

W USA znalazłyby się powody, dla których indeksy giełdowe powinny były wzrosnąć, ale problem leżał w tym, że po dwóch dniach dużych zwyżek potencjał wzrostowy na razie się wyczerpał i stąd niepewne zachowanie rynku. Popatrzmy na to, jakie impulsy kierowały graczami.

Opublikowane dane makroekonomiczne były niejednoznaczne. Nieznacznie lepsze od prognoz były tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, ale ten raport został zlekceważony. Indeks wskaźników wyprzedających (LEI), który teoretycznie sygnalizuje, jakie będą za kilka miesięcy trendy w gospodarce, spadł o 0,1 proc. (oczekiwano wzrostu o taką samą wartość), ale przypuszczam, że i tym raportem zbyt wielu graczy się nie przejęło, bo od co najmniej roku jego wskazania się nie sprawdzają. Niezwykle ciekawy był raport Fed z Filadelfii. Główny indeks aktywności gospodarki tego regionu wzrósł do poziomu najwyższego od 16 miesięcy (oczekiwano niewielkiej zwyżki), a subindeks cenowy spadł. Był to odczyt wręcz wymarzony dla posiadaczy akcji, bo sygnalizował, że gospodarka (przynajmniej w tym regionie USA) szybko rośnie, a presja inflacyjna spada. Istny raj inwestycyjny. I wszystko byłoby cudownie, gdyby nie to, że subindeks przyszłej aktywności badanych firm gwałtownie spadł (z 15,4 do 7,4 pkt.). Wynikałoby z tego, że ten dziwny wzrost głównego indeksu był wypadkiem przy pracy, a firmy widzą w przyszłości osłabienie koniunktury.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Dobre dane lecz słaby dolar

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: