ZPF: pożyczki coraz bardziej obciążają budżet domowy
2020-11-27 10:24
Zadłużamy się na coraz większe kwoty © Magdziak Marcin - Fotolia.com
Przeczytaj także: 40% Polaków nie wie, czym grozi niespłacanie pożyczki
Jak donosi ZPF, wartość przeciętnej pożyczki udzielanej w pierwszych sześciu miesiącach br. okazała się blisko 1/5 wyższa (19,2%) od analogicznego wyniku, jaki zanotowano w tym zakresie w I połowie br. W ujęciu bezwzględnym wzrost wyniósł 488 złotych.Towarzyszyła temu wzmożona aktywność klientów instytucji pożyczkowych. W badanym okresie niemal 7 na 10 z nich zdecydowało się na zaciągnięcie pożyczki, posiadając inne, ciągle niespłacone zobowiązania.
Wśród klientów, którym udzielono pożyczki w ostatnim kwartale, prawie 1/4 miała w momencie podjęcia nowego zobowiązania co najmniej 3 inne aktywne pożyczki.
Pożyczki pieniężne wielokrotnie stanowią źródło pokrycia bieżących wydatków dla konsumenta lub niedoboru w budżecie domowym. W czasach kryzysu gospodarczego, kiedy pogarsza się sytuacja indywidualnego konsumenta, może dojść do sytuacji, w których liczba zaciągniętych zobowiązań jest większa, niż zazwyczaj. Najważniejsza jest jednak zdolność do spłaty pożyczek, co jest wypadkową stanu budżetu domowego. Jeśli ten się pogarsza i widoki na spłatę kolejnego zobowiązania są złe, powinniśmy zrezygnować z tej formy finansowania – ocenia Marcin Czugan, Prezes Zarządu ZPF.
fot. mat. prasowe
Przeciętna wartość pożyczki udzielonej przez uczestników badania (w PLN)
Zwiększony popyt na finansowanie nie przekłada się jednak na jego dostępność. Po niekorzystnych dla branży pożyczkowej orzeczeniach sądowych (tzw. małe TSUE) oraz wprowadzeniu przepisów I tarczy antykryzysowej (obniżenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych) wiosną bieżącego roku branża odnotowała wyraźny spadek liczby i wartości udzielanych pożyczek.
W I połowie 2020 roku instytucje pożyczkowe uczestniczące w badaniu ZPF udzieliły pożyczek na cele konsumpcyjne o wartości 560,5 mln PLN. Jest to wartość niższa o 25,6% (bezwzględnie o 193,31 mln PLN) od tej odnotowanej w I połowie 2019 r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)