eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePolskie rynki spokojnie przyjęły światową korektę

Polskie rynki spokojnie przyjęły światową korektę

2006-08-22 09:41

Przeczytaj także: USA: dane lepsze od oczekiwań nie pomogły


Rośnie napięcie geopolityczne

Giełdy europejskie zachowały się w poniedziałek zgodnie z oczekiwaniami – indeksy spadały. To nie mogło dziwić skoro w czasie weekendu Iran ustami rzecznika irańskiego MSZ oświadczył, że nie przewiduje wstrzymania swego programu wzbogacania uranu oraz rozpoczął wielkie manewry wojskowe. Poza tym Izrael naruszył rezolucję ONZ nakazującą zawieszenie broni w Libanie. Jedyne, co mogło trochę dziwić to niewielki jedynie niepokój graczy i nieznaczny spadek indeksów.

Bardzo ciekawe było zachowanie rynku walutowego. Kurs EUR/USD nieoczekiwanie zaatakował istotny opór na poziomie 1,2904 USD. W niektórych komentarzach można przeczytać, że to piątkowe dane o nastrojach konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan) tak podziałały na dolara, ale radziłbym w taką tezę nie wierzyć. Rynek miał w piątek mnóstwo czasu na reakcję (6 godzin), a dolar stracił jedynie nieznacznie. Zawsze szuka się pretekstu dla wytłumaczenia ruchu rynku i stąd to powoływanie się na ostatnio publikowane dane makro, ale tym razem to nie o to chodziło. Silne osłabienie dolara mogło wynikać ze wzrostu napięcia geopolitycznego, a przede wszystkim z techniki, czyli nastroju rynku.

Pisałem ostatnio, że po 5 latach niełaski rynek wraca do traktowania dolara jako bezpiecznej przystani w sytuacji wzrostu napięcia geopolitycznego, bo tak to rzeczywiście wtedy wyglądało. Być może jednak gracze po prostu nie są pewni jak reagować, a to, co się dzieje w Iranie może zdecydowanie bardziej zaszkodzić USA niż wojna w Libanie. Z tego też powodu naturalny ostatnio brak wiary w dolara został wzmocniony przez "sprawę Iranu". Nie udało się jednak na zamknięciu pokonać oporu, co może we wtorek obóz byków osłabić (wzmocnić dolara).

Zachowanie rynku surowców było prostą konsekwencją osłabienia dolara, a przecież dochodziły do tego właśnie czynniki geopolityczne. Drożała nie tylko ropa, ale i złoto oraz miedź. W tym ostatnim przypadku rynek postanowił zareagować wzrostem ceny na informację o odrzucenie w niedzielę przez robotników nowej propozycji właścicieli chilijskiej kopalni Escondida.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: