Wysokie opłaty za prowadzenie rachunku? Załóż Podstawowy Rachunek Płatniczy
2021-01-05 00:20
Sprawdź czy nie przepłacasz za prowadzenie rachunku © aleciccotelli - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podstawowy rachunek płatniczy: czy warto?
Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, przypomina, że obowiązkiem banku jest poinformowanie klientów o wszystkich podwyżkach opłat za usługi bankowe. Informacja taka powinna być przekazana na trwałym nośniku. Może to być list, e-mail lub wiadomość w systemie bankowości elektronicznej, o ile ten ostatni spełnia ustawowe cechy trwałego nośnika. Forma trwałego nośnika ma umożliwić konsumentom odtworzenie informacji przez określony czas i to w niezmienionej postaci, tj. bez ingerencji czy modyfikacji treści przez podmiot, który był twórcą informacji (np. bank).Wybór sposobu dostarczania informacji powinien być uzgodniony z klientem i dostosowany do jego możliwości odczytania tych informacji (np. nie każdy klient może odtworzyć płytę CD/DVD). Banki przynajmniej raz w roku muszą informować klientów o wysokości pobieranych opłat.
Obserwujemy, że banki podnoszą opłaty związane z prowadzeniem rachunku czy dokonywaniem przelewów. Zachęcam konsumentów, aby sprawdzili aktualne stawki za czynności bankowe. Seniorzy, którzy opłacają rachunki w okienku, powinni zwrócić uwagę, czy nie płacą za to więcej. Do czujności zachęcam również osoby, które robią przelewy przez internet. Jeżeli stawki wzrosły, warto rozważyć zmianę rachunku bankowego, a jeśli posiadamy rachunki w kilku bankach – ograniczenie ich liczby – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
fot. aleciccotelli - Fotolia.com
Sprawdź czy nie przepłacasz za prowadzenie rachunku
Konsumenci, którzy z usług bankowych korzystają sporadycznie, powinni rozważyć założenie Podstawowego Rachunku Płatniczego, który jest bezpłatny i oferuje podstawowe funkcjonalności. Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zostały zobowiązane do ich oferowania w sierpniu 2018 roku.
Czym jest Podstawowy Rachunek Płatniczy?
Podstawowy Rachunek Płatniczy jest prowadzony nieodpłatnie i umożliwia dokonywanie podstawowych czynności:
- dokonywanie wpłat gotówki,
- dokonywanie wypłat gotówki w bankomacie lub w placówce (lub opcjonalnie przy użyciu terminala płatniczego),
- wykonywanie poleceń zapłaty,
- dokonywanie płatności kartą (lub podobnym instrumentem płatniczym),
- wykonywanie przelewów, w tym zleceń stałych.
Podstawowy Rachunek Płatniczy to dobra propozycja szczególnie dla seniorów oraz osób o niewielkich dochodach. Kilka czy kilkanaście złotych comiesięcznej opłaty za prowadzenie konta to dla nich spory wydatek, a z rachunku korzystają do zrobienia kilku przelewów czy wypłaty pieniędzy z bankomatu. Zgodnie z polskim i unijnym prawem banki i SKOK-i mają obowiązek udostępnić konsumentom taką możliwość bezpłatnie. Cały czas monitorujemy sytuację na rynku i jeśli pojawią się nieprawidłowości, to podejmę stosowne działania aby zabezpieczyć prawa i interesy konsumentów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Podstawowy Rachunek Płatniczy może założyć każdy, kto nie posiada innego rachunku w walucie polskiej. Jeśli masz płatne konto, możesz jednak je zamknąć i złożyć wniosek o otwarcie PRP, który w zakresie podstawowych, limitowanych funkcji, jest darmowe. Bank nie ma prawa ci odmówić. Pamiętaj, że PRP ma ograniczoną funkcjonalność, oferuje jednak podstawowe usługi.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)