Inwestorzy czekają na dane z rynku nieruchomości
2006-08-22 11:33
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza fundamentalna
EUR/PLN
Atak na 3.9250 nastąpił bez porannej korekty, jednak rejon 3.90 okazał się solidnym wsparciem. Na razie nie widać szans na poprawę sentymentu w naszym regionie zarówno za sprawą sytuacji i ostatnich informacji z naszego regionu, jak i z naszego kraju. Informacje związane z komisją ds. bankowości, pomysły Romana Giertycha itp. informacje nie mają bezpośredniego wpływu na notowania, lecz powodują także utrzymywanie się kiepskich nastrojów, szczególnie, że rynek nie zareagował w zeszłym tygodniu na dobre dane makroekonomiczne oraz złoty nie umacnia się mimo słabej kondycji dolara, wzrostu cen ropy i złota. Dzisiaj oczekujemy stabilizacji na rynku złotego, która najprawdopodobniej zakończy się dalszym ruchem do góry by raz jeszcze testować 3.9250 lub nawet 3.95. Jedynie przełamanie poziomu 3.89 oznaczać będzie, że nie rozpoczyna się nowy trend spadkowy złotego.
USD/PLN
Korekta na EURUSD faktycznie wystąpiła jednak w trakcie sesji azjatyckiej. Dzięki temu USDPLN otworzył się dzisiaj znacznie wyżej. Złotemu ten fakt nie powinien sprzyjać, aczkolwiek w ciągu dnia możemy po raz kolejny zobaczyć ruch w okolice 1.2890, co powinno sprowadzić kurs USDPLN poniżej 3.03. Rynek przewiduje słabe dane ZEW, co tłumaczy spadek w EURUSD, jednak po tych danych rynek skupi się na danych z rynku nieruchomości w USA w środę co powinno przynajmniej na jakiś czas ograniczać dalsze spadki.
EUR/USD
Oczekiwania na słabe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości osłabiają dolara. W środę poznamy mniej istotną publikacje na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym w lipcu (prognoza: 6,59 mln.), natomiast kluczowe dane o sprzedaży nowych domów ukażą się w czwartek (prognoza: 1,11 mln.). Jeśli potwierdzi się teza o załamaniu na tym rynku, Fed nie będzie miał żadnych podstaw do zaostrzania polityki monetarnej na następnym posiedzeniu.
Wspólnej walucie podczas wczorajszej sesji pomagały znacznie lepsze od oczekiwań rynkowych dane o bilansie handlowym w czerwcu (nadwyżka 2 mld. euro wobec deficytu 3,2 mld. euro miesiąc wcześniej), a także zdecydowane stanowisko Iranu na temat wzbogacania uranu. Notowania eurodolara do południa testowały psychologiczną barierę 1,29 i dopiero podaż dolarów ze strony amerykańskich banków pomogła przebić ten poziom i przetestować opór na 1,2940. Najwyższy poziom eurodolara od prawie 3 miesięcy zachęcił część inwestorów na realizacji zysków i notowania spadły w nocy w okolice 1,2860. Naszym zdaniem w okolicach 1,2840 można ponownie kupować euro z targetem ma 1,2930.
GBP/PLN
Jako, że dzisiaj oczekujemy stabilizacji na złotym i możliwą lekką korektą na GBPUSD GBPPLN powinien dzisiaj wykazywać lekką tendencję spadkową. W najbliższych dniach nie będą publikowane żadne dane makro, mogące wpłynąć na oczekiwania rynku odnośnie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii więc GBPPUSD będzie raczej naśladował ruchy EURUSD, choć w mniejszym niż zazwyczaj stopniu bowiem oczekujemy, iż EURGBP będzie stabilny jeśli dane ZEW negatywnie nie zaskoczą rynku. 5.76/7 wydaje się dzisiaj być dobrym poziomem do sprzedaży, jednak w dalszej perspektywie należy się liczyć z przełamaniem tego poziomu.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.