Indeks dolara przełamał opory
2006-08-25 11:30
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Wcześniej sądzono, że schłodzenie rynku nieruchomości może mieć korzystny wpływ na indeksy, gdyż oddala podwyżki stóp procentowych. Stało się inaczej. Od momentu wypowiedzi M. Moskowa na temat możliwości dalszych podwyżek stóp oraz stwierdzenia, że dekoniunktura na rynku nieruchomości nie będzie aż tak dramatyczna jak się powszechnie sądzi dolar pozostaje silny, szczególnie do euro, jednak ostatnio także do jena. Trudno powiedzieć jaki czynnik jest odpowiedzialny za taką sytuację.Najprawdopodobniej jest to splot następujących czynników: napływ kapitału do USA na rynek obligacji w antycypacji spadku rentowności i osłabienia gospodarczego, nieco lepsze otoczenie geopolityczne widoczne przede wszystkim jako relatywnie stabilne ceny ropy i złota oraz słabość euro i jena wynikająca z bardziej lokalnych czynników. Sądzimy, że ryzyko osłabienia obecnie dolara jest większe, gdyż na razie na rynkach wschodzących nie widać większego osłabienia. Dzisiaj i w najbliższym czasie nie będą publikowane istotne dane makroekonomiczne więc rynek może zachowywać się technicznie i prawdopodobnie w najbliższych dniach może wytworzyć się krótkoterminowy szczyt.
Najważniejsze wiadomości
- US: Sprzedaż nowych domów wyniosła w lipcu 1,072 mln. wobec prognozowanego poziomu 1,1, co oznacza spadek o 4,3 proc. m/m.
- DE: Indeks klimatu gospodarczego IFO wyniósł w sierpniu 105 pkt. przewyzszając konsensus prognoz na poziomie 104,8 pkt.
- PL: Stopa bezrobocia wyniosła w lipcu 15,7 proc. wobec 16 proc. w czerwcu.
- PL: Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 11 proc. r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 12,5 proc. i 11,7 proc. miesiąć wcześniej.
- US: Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły w lipcu o 2,5 proc. m/m (prognoza +0,1 proc.), jednak bez uwzględniania środków transportu ich wartość wzrosła o 0,5 proc.
- DE: Tempo wzrostu gospodarczego w największej gospodarce strefy euro wyniosło zgodnie z prognozamai 0,9 proc. kw/kw.
- DE: Indeks optymizmu ZEW spadł w sierpniu do -5,6 pkt. z 15,1 pkt. miesiąc wcześniej (porgnoza: 14 pkt.).
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.