eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweToyota Bank planuje start w Polsce

Toyota Bank planuje start w Polsce

2006-08-25 11:52

Przeczytaj także: Bank specjalnie dla kobiet


Można się domyślać, że nowy bank będzie się starał zdobywać klientów docierając do użytkowników samochodów tej japońskiej marki. Już teraz w ramach Toyota Club korzystają oni z rabatów obejmujących części zamienne, akcesoria i usługi świadczone przez stacje dealerskie, a także ofertę firm partnerskich - biur podróży, hoteli i restauracji. Dostępność usług finansowych może znacznie poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę klubu - na przykład poprzez kredytowanie części, przeglądów, czy w końcu produktów partnerskich. Ze względu na swój wirtualny charakter, bank nie będzie się zapewne ograniczał do klientów samochodów tej marki.

Specyficzny charakter świadczenia usług może przyciągać również młodszych użytkowników, budując tym samym lojalność z marką - tak mocno podkreślaną w reklamach Toyoty. W tym przypadku młode osoby mogłyby skorzystać ze sprawdzonych na innych rynkach rozwiązań, na przykład z planu systematycznego oszczędzania, czy preferencyjnego kredytu pozwalającego na sfinansowanie zakupu nowego lub używanego auta. W podobny sposób Toyota mogłaby wprowadzić ofertę dla właścicieli luksusowych Lexusów, ale również wolnych zawodów i właścicieli małych firm.

Według Michała Macierzyńskiego, analityka Bankier.pl:"Panujący od kilku lat kryzys na rodzimym rynku odbił się mocno na kondycji banków samochodowych. Polacy nie kupują już tak chętnie nowych aut. Wolą sprowadzić używany samochód z krajów Unii Europejskiej. Tylko w ubiegłym roku sprzedaż nowych aut spadła o 26 procent, a dane Instytutu Samar za ostatnie miesiące, również nie napawają optymizmem. Mimo wszystko niektórym producentom udaje się zwiększyć udział w rynku. Tak jest właśnie z Toyotą, która zajmuje czołowe miejsca na liście najpopularniejszych marek. Również Toyota Bank radzi sobie bardzo dobrze na trudnym obecnie dla autobanków rynku."

"Polska specyfika skłoniła Japończyków do eksperymentu, jakim jest stworzenie pierwszego banku detalicznego, który będzie oferował również inne kredyty niż te, przeznaczone na zakup samochodów. Zapewne to z tego względu uruchomienie nowego banku trwa tak długo. W odróżnieniu od Amerykanów czy Europejczyków, którzy w biznesie często korzystają z intuicji i drogi na skróty, Japończycy na planowanie i podejmowanie decyzji poświęcają 3-5 razy więcej czasu. Praktyka dowodzi jednak, że później kilkakrotnie szybciej osiągają też sukces. Dla kontrastu warto jednak przypomnieć, że pierwszy wirtualny bank - mBank - powstał w zaledwie 100 dni. Jednak w przypadku bankowości wirtualnej, 6 lat to prawdziwa epoka. Rynek jest już z grubsza podzielony i nowy gracz ma znacznie trudniejsze działanie i musi wybrać strategię niszową. Tego samego dotyczy również wachlarz produktowo-usługowy z jakim nowy gracz wchodzi na rynek." - dodaje Macierzyński.

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: