eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 21-25.08.06

Rynek walutowy 21-25.08.06

2006-08-25 18:03

Przeczytaj także: Rynek walutowy 14-18.08.06


Argument ten przemawia za siłą dolara w nadchodzącym okresie a reakcja inwestorów w mijającym tygodniu sugeruje, że taki mechanizm rozumowania może w nadchodzących miesiącach przeważać.

Przyjrzyjmy się wiec się temu, co tak właściwie wydarzyło podczas ostatnich dni. Tydzień rozpoczynaliśmy od wysokich wartości EURUSD w okolicach 1,2880,co było jeszcze reakcję inwestorów na słabe piątkowe wyniki indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Kurs wzrósł w okolice 1,2930, czyli tuż poniżej majowych szczytów. Próba ataków na szczyty zakończyła się niepowodzeniem, co skłoniło inwestorów do zajęcia odwrotnych pozycji, a kurs EURUSD w szybki czasie spadł poniżej 1,28. Ruch ten wsparty był gorszymi od oczekiwań wynikami niemieckiego indeksu ZEW, opisującego stan koniunktury w największej europejskiej gospodarce. Rynek spodziewał się wyników w okolicach 12, podczas gdy rzeczywista wartość wyniosła -5,6.

Wskaźnik ten jest dobrym wyznacznikiem kondycji dla całej Strefy Euro a wnioski z tej publikacji płyną takie, że przedsiębiorcy, chociaż dobrze oceniają czas teraźniejszy to jednak mają obawy, co do przyszłości. Dodatkowo oczekiwane dalsze podwyżki stóp procentowych na pewno tej sytuacji nie poprawią.

Poziom EURUSD w okolicach 1,28 utrzymywał się aż do wyników z amerykańskiego rynku nieruchomości, kiedy to sprzedaż domów na rynku wtórnym kolejny miesiąc z rzędu zanotowała spadek. Wyniosła w lipcu 6,33 mln, podczas gdy rynek spodziewał się wyników w okolicach 6,60 mln. Wraz ze spadkiem ilości sprzedanych mieszkań dodatkowo, po raz pierwszy od wielu miesięcy, zanotowano brak dynamiki wzrostowej cen, a podaż ukształtowała się na najwyższym od 1994 roku poziomie, sugerując tym samym, że inwestorzy nabywający mieszkania w celach spekulacyjnych próbują jak najszybciej wyjść z rynku.

Kurs EURUSD jednak tylko na moment wzrósł w okolice 1,2850, aby potem w szybkim tempie z powrotem znaleźć się w okolicach 1,2760. Znacznie na wartości zyskały natomiast amerykańskie obligacji, gdzie rentowność dziesięciolatek spadła z 4,82 do 4,79 potwierdzając tym samym wcześniej przytoczony mechanizm.

Jeszcze jedną próbę wzrostu EURUSD mieliśmy podczas publikacji kolejnego niemieckiego indeksu opisującego stan gospodarki - IFO, który pozostał na praktycznie niezmienionym poziomie w stosunku do ubiegłego miesiąca 105, co dla inwestorów, którzy mieli w pamięci wyniki ZEWu była to pozytywna informacja.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.09.06 Rynek walutowy 11-15.09.06

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Złoty pod wpływem danych

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: