eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSiła dolara jest uzasadniona

Siła dolara jest uzasadniona

2006-08-28 10:44

Siła dolara jest uzasadniona

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Siła dolara jest uzasadniona głównie przez słabość innych głównych walut, przede wszystkim euro i jena. Euro nie cieszy się zbyt dobrym sentymentem głównie ze względu na obawy o kondycje europejskiej gospodarki po danych ZEW i IFO.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek nadal oczekuje wzrostu stóp 50 pkt. bazowych do końca roku, inflacja w strefie Euro nadal jest sporą niewiadomą, mimo niższej inflacji w Niemczech. Jen z kolei traci, gdyż ponownie wykorzystywany jest jak waluta finansująca carry-trade, który objawia się m.in. wzrostem GBP, AUD, NZD i CAD oraz spadkiem różnicy w rentownościach pomiędzy japońskimi a europejskimi i amerykańskimi obligacjami. Ilość ważnych danych makro w tym tygodniu, szczególnie w czwartek i piątek jest zatrważająca i sądzimy, że może dojść do zmniejszenia długich pozycji w oczekiwaniu na te dane. Po tych danych i inwestorzy powinni mieć dostatecznie dużo informacji by ustalić jaka będzie decyzja FOMC na najbliższym posiedzeniu. Jest mało prawdopodobne by jakieś dane publikowane we wrześniu istotnie wpłynęły na te oczekiwania.

Najważniejsze wiadomości


  • US: Sprzedaż nowych domów wyniosła w lipcu 1,072 mln. wobec prognozowanego poziomu 1,1, co oznacza spadek o 4,3 proc. m/m.
  • DE: Indeks klimatu gospodarczego IFO wyniósł w sierpniu 105 pkt. przewyzszając konsensus prognoz na poziomie 104,8 pkt.
  • PL: Stopa bezrobocia wyniosła w lipcu 15,7 proc. wobec 16 proc. w czerwcu.
  • PL: Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 11 proc. r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 12,5 proc. i 11,7 proc. miesiąć wcześniej.
  • US: Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły w lipcu o 2,5 proc. m/m (prognoza +0,1 proc.), jednak bez uwzględniania środków transportu ich wartość wzrosła o 0,5 proc.
  • DE: Tempo wzrostu gospodarczego w największej gospodarce strefy euro wyniosło zgodnie z prognozamai 0,9 proc. kw/kw.
  • DE: Indeks optymizmu ZEW spadł w sierpniu do -5,6 pkt. z 15,1 pkt. miesiąc wcześniej (porgnoza: 14 pkt.).

 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, waluta, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: