eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDolar pozostaje na rozdrożu

Dolar pozostaje na rozdrożu

2006-08-29 11:18

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Sądzimy, że umocnienie złotego dziś rano przy słabszym dolarze stanowi pozytywny sygnał. Zdecydowanie przy 3.94 krajowi inwestorzy i przedsiębiorstwa są skłonni sprzedawać złotego. Wczorajszy brak obecności inwestorów zagranicznych z Londynu, mógł być odpowiedzialny za osłabienie do 3.95. Rynki przygotowują się na wysyp danych makro z USA pod koniec tygodnia co oznacza, że EURPLN prawdopodobnie pozostanie poniżej 3.96 do piątku. W ciągu dnia oczekujemy jeszcze prób testowania rejonu 3.9450, lecz nie powinien on zostać na razie pokonany i bardziej prawdopodobny jest ruch w okolice 3.92. Zdecydowanym sygnałem do kupowania złotego na zniżkach będzie zejście i zamknięcie poniżej 3.933. Oznaczać to będzie, że zagraniczne instytucje mniej pesymistycznie oceniają złotego niż się wydaje. Spadek EURHUF także będzie wspierał złotego.

USD/PLN

Słabszy dolar może w końcu pomóc złotemu. Rynek oczekuje na jutrzejsze dane o PKB za drugi kwartał. Biorąc pod uwagę dobre dane dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej nastroje i oczekiwania powinny być optymistyczne (5.2%). Informacja z MF, że wzrost może wynieść nawet 5.5% mogła pomóc dzisiaj rano złotemu. Rynek czeka również na decyzję RPP, posiedzenie zaczyna się dzisiaj. Decyzja ogłoszona będzie jutro. Oczekuje się, że RPP utrzyma stopy na obecnym poziomie, choć rynek może obawiać się, że członkowie rady mogą zasygnalizować moment pierwszej podwyżki. Jeżeli tak by się stało to rynek długu i złoty mogą jutro stracić na wartości. Z tego względu dzisiaj kupować złotego będą inwestorzy o największej skłonności do ryzyka ewentualny spadek EURPLN może być ograniczony. Jeżeli jutrzejszy komunikat będzie gołębi dług i złoty powinny rosnąć.

EUR/USD

Poniedziałek przyniósł pierwszy dzień wyraźnego osłabienia dolara od prawie tygodnia. Podczas otwarcia sesji azjatyckiej za jedno euro płacono 1,2750 dolara, jednak od tamtego czasu notowania eurodolara systematycznie wzrastały. Nawet bardzo gołębie dane o podaży pieniądza M3 w strefie euro (wzrost w lipcu o 7,8 proc. r/r wobec 8,5 proc. miesiąc wcześniej) nie mogły przeszkodzić wspólnej walucie w odrabianiu strat z zeszłego tygodnia.

Popołudniu około godziny 16-tej znów pojawił się znaczny popyt na dolary, jednak tym razem udało się mu sprowadzić notowania tylko w okolice 1,2780, gdzie zalecaliśmy wczoraj otwieranie długich pozycji. Dzisiaj od rana euro zyskuje na wartości za sprawą oczekiwań na słabszy odczyt wskaźnika optymizmu konsumentów publikowanego przez Conference Board w sierpniu (prognoza 103,5 pkt.). Ostatnio podobny wskaźnik publikowany przez Uniwersytet Michigan spadł znacznie poniżej konsensusu analityków, więc i tym razem możliwa jest niespodzianka.

Dzisiaj poznamy także protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który może pokazać niepewność przy podejmowaniu ostatniej decyzji o pozostawieniu na docelowej stopy funduszy federalnych na poziomie 5,25 proc. W środę oczy rynku będą zwrócone na wskaźniki inflacji w USA (deflator PKB, inflacja PCE), natomiast w czwartek inwestorzy wnikliwie będą się przysłuchiwać konferencji prasowej prezesa ECB starając się wywnioskować, czy do końca roku czekają nas jeszcze dwie czy jedna podwyżka kosztu pieniądza w strefie euro. Podczas dzisiejszej sesji możliwa jest dalsze osłabienie dolara, szczególnie po przebiciu ważnego oporu na 1,2840/50.

GBP/PLN

Złoty dość szybko się umocnił do poziomów, na których pojawiał się opór. Sądzimy, że trudno teraz będzie o dalsze zwyżki, szczególnie, że kurs GBPUSD dość dynamicznie rośnie przy każdej słabości dolara a EURGBP odreagował wczorajszy spadek i zbliżył się do oporu przy 0.6755. Dzisiaj opublikowane będą dane na temat cen nieruchomości. Dobre dane jak zwykle rozbudzą oczekiwania na dalsze zwyżki stóp procentowych co może spowodować dalszy wzrost GBP, lecz przy dzisiejszym lepszym nastroju na rynku złotego zwyżki powinny być ograniczone do 5.85. Słabe dane powinny wywołać przecenę i spadek GBPPLN co najmniej w okolice 5.80

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, waluta, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: