Rynek walutowy 28.08-01.09.06
2006-09-01 20:31
Przeczytaj także: Rynek walutowy 21-25.08.06
Spadek rentowności obligacji powoduje wzrost ich cen, co w przypadku wieloletnich papierów daje stopę zwrotu rzędu kilkunastu procent w skali rocznej. Czynnik ten wiec można uznać za jeden z głównych powodów umocnienia amerykańskiej waluty. Inwestorzy w poszukiwaniu bezpieczniejszych miejsc na lokatę swojego kapitału transferowali środki w kierunku amerykańskiego rynku długu, który po za wciąż wysoką stopą zwrotu (jak na ten rynek) dodatkowo oferuje zysk wynikający ze spadku rentowności.
Spodziewam się, że w nadchodzących tygodniach a nawet miesiącach proces ten będzie postępował, w dalszym ciągu umacniając amerykańską walutę. Dynamika spadku kurs EURUSD może nabierać tempa wraz z coraz gorszymi wynikami napływającymi z amerykańskiego rynku.
Sytuacja taka może również doprowadzić do pogorszenia nastrojów na rynkach wschodzących w tym Polsce. W momencie, w którym amerykańska giełda rzeczywiście zacznie spadać pociągnie to za sobą również i nasz parkiet, a dobre wyniki gospodarcze mogą w tym wypadku nie mieć tu wielkiego znaczenia.
Rynki akcyjne w Stanach póki, co cały czas idą w górę. Niektórzy inwestorzy ciągle mają nadzieję, że obecne spowolnienie jest tylko korektą a kolejne kwartały spowodują dalsze przyśpieszenie dynamiki wzrostu. Trudno jednak zapomnieć o wynikach z rynku nieruchomości, który kolejny miesiąc z rzędu zaliczył spadek, czy też o indeksach nastrojów konsumentów, sugerująych, że skłonność inwestorów do konsumpcji, a co za tym idzie wydawanie pieniędzy, wyraźnie spada.
Poprawie natomiast uległa sytuacja na rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w lipcu o 128 000, nieznacznie podwyżek oczekiwań. Dodatkowo poziom bezrobocia spadł do 4,7%, czyli wciąż poniżej poziomu uznawanego za naturalny. Wyniki te jednak znacznie odbiegają od tego, co obserwowaliśmy pod koniec 2005 czy na początku 2006 roku.
oprac. : Tomasz Porada / FMC Management