Rynki finansowe 28.08-03.09.2006
2006-09-04 11:42
Przeczytaj także: Rynki finansowe 21-27.08.2006
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Na rynku papierów skarbowych - mimo bardzo dobrych danych o dynamice PKB - nastąpił spadek rentowności (szczególnie na długim końcu krzywej rentowności, a więc w przypadku obligacji 5- i 10-letnich), który spowodowany był globalnym umocnieniem rynku długu w związku z obawami o wzrost gospodarczy. Rentowności obligacji 10-letnich spadły z 5,7 proc. na początku tygodnia do poziomu poniżej 5,6 proc. na notowaniach piątkowych. Dalsze umocnienie rynku długu może być zahamowanew następnych tygodniach w związku z rozmowami na temat kształtu budżetu.
Zagraniczne rynki
Miniony tydzień przyniósł wzrost cen papierów skarbowych na świecie. Przyczyną tego stanu są obawy, że realne już spowolnienie gospodarki USA przyczyni się do światowego zahamowania trendu wzrostowego. Spadły więc rentowności nie tylko obligacji USA (obligacje 10-letnie były kwotowane na koniec tygodnia na 4,7 proc. - spadek z poziomu 4,8 proc. z początku tygodnia), ale również papierów ze strefy euro (pomimo dalszych oczekiwań na podwyżki stóp procentowych rynek już stara się wycenić nastroje w gospodarce na kilka miesięcy do przodu) - 10-letnie obligacje niemieckie wyceniane były na poziomie 3,75 proc. (najniżej od 6 miesięcy).
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Podczas minionego tygodnia WIG20 zdołał przebić psychologiczną barierę 3000 pkt., nie zdołał jednak jej utrzymać i w piątek zakończył notowania na poziomie 2970,90 pkt. Rynek już od miesiąca znajduje się w zakresie konsolidacji pomiędzy 2850 a 3100 pkt. - inwestorzy czekają na wyraźny sygnał co do kierunku wybicia. Im dłużej będzie trwała ta konsolidacja, tym mocniejszy będzie ruch po wybiciu. Za wybiciem w górę przemawia wysokie tempo wzrostu gospodarczego w Polsce i rosnące inwestycje, jak również sygnały zza oceanu o wstrzymaniu cyklu podwyżek ceny pieniądza.
Za wybiciem w dół przemawia z kolei wzrost awersji do ryzyka inwestorów zagranicznych (w minionym tygodniu saldo wypłat z funduszy emerging markets było większe od wpłat po raz pierwszy od czterech tygodni), jak też możliwość spadku dynamiki wzrostu PKB w Polsce (efekt wysokiej bazy z drugiej połowy zeszłego roku). Podczas gdy szeroki rynek porusza się w bok, zniecierpliwieni inwestorzy wypatrzyli sobie kilka spółek, których kursy poszybowały do góry. Walory Elektroexportu zyskały w skali tygodnia 121 proc., a Drozapolu 77 proc.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane