eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeAmerykanie niechętnie wracają na giełdy

Amerykanie niechętnie wracają na giełdy

2006-09-06 10:00

Wtorek rynki akcji w Eurolandzie rozpoczęły korektą. Nie było to jednak nic wielkiego - można było jedynie mówić o czekaniu na to, co zrobią inwestorzy amerykańscy. Na rynku walutowym trwała korekta. Kurs EUR/USD spadał, a to lekko pomagało europejskim akcjom.

Przeczytaj także: Rosną indeksy w Europie Centralnej

Niczego nie zmieniły dane pokazujące jak w sierpniu rozwijał się sektor usług w różnych krajach europejskich i całej strefie euro. Okazało się, że bardzo dobra koniunktura utrzymuje się we Francji, ale dużo gorzej jest w Niemczech. W całej strefie euro sektor usług rozwijał się jednak nadal szybko, a dynamika wzrostu zmniejszyła się jedynie nieznacznie. Raport o lipcowej sprzedaży detalicznej zahamował korektę na rynku walutowym i euro zaczęło się wzmacniać. Okazało się bowiem, że sprzedaż detaliczna wzrosła, mimo że oczekiwano spadku.

We wtorek najbardziej interesujące było zachowanie rynku surowców. Ceny złota, a przede wszystkim miedzi mocno rosły i nie miało to nic wspólnego z zachowaniem dolara, który się umacniał. Kurs EUR/USD od maja pozostaje w trendzie bocznym, więc zmiany na tym rynku mają coraz mniejszy wpływ na ceny surowców. Taka sytuacja utrzyma się do momentu, kiedy EUR/USD wreszcie się zdecyduje i opuści kanał trendu. W przypadku złota pretekstem dla wzrostu cen był rozpoczynający się sezon sprzedaży biżuterii w Azji. Miedzi podobno pomagało oczekiwanie na wzrost popytu po letnim zastoju.

Szczególnie duży (kontrakty wzrosły prawie 5 procent) wzrost ceny miedzi zasługuje na uwagę, bo nijak się ma do fundamentów. Opublikowane we wtorek dane pokazały, że w drugim kwartale ceny domów rosły najwolniej od 6,5 lat, a OECD stwierdził, że FOMC będzie zmuszony nadal podnosić stopy. Również William Poole, szef Fed z st. Louis ostrzegł, żeby ostrożnie interpretować to, co mówią członkowie FOMC, bo często się zdarza, że nie są oni zbyt precyzyjni, a dziennikarze dodatkowo zniekształcają ich wypowiedzi, a tak naprawdę decyzja podejmowana jest w wyniku dyskusji na posiedzeniu.

To było takie zawoalowane ostrzeżenie: uważajcie, bo koniec cyklu podwyżek wcale nie jest pewny. Obligacje zareagowały wzrostem rentowności, a dolar się wzmocnił. Zwalniająca rynek nieruchomości i obawa o spowolnienie gospodarki w wyniku rosnących stóp powinny były przecenić miedź, a z pewnością nie doprowadzić do gwałtownego wzrostu jej ceny. Wielu analityków twierdzi (i ja się z nimi zgadzam), że to fundusze na początku miesiąca próbują doprowadzić do wygenerowania sygnału kupna. I może im się to udać, ale brak podstaw fundamentalnych każe to wybicie traktować z nieufnością.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: