eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDebiuty giełdowe: InPost gwiazdą europejskich IPO

Debiuty giełdowe: InPost gwiazdą europejskich IPO

2021-08-02 09:27

Debiuty giełdowe: InPost gwiazdą europejskich IPO

Polska spółka w czołówce światowych debiutantów © pupunkkop - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Pomimo kryzysu związanego z pandemią, debiuty giełdowe nie rozczarowują. Dobitnym tego potwierdzeniem jest najświeższa odsłona badania EY Global IPO Trends. Okazuje się, że w okresie od kwietnia do czerwca bieżącego roku na światowych giełdach zadebiutowało blisko 600 spółek, co oznacza, że mieliśmy do czynienia z najlepszy kwartałem od dwóch dekad. Wyniki polskich spółek również prezentują się dobrze, a druga połowa roku, niezależnie od istniejących ciągle ryzyk, nie powinna stać się niemiłym zaskoczeniem.

Przeczytaj także: IPO w Europie w 2024 roku. Historyczny debiut Żabki na GPW

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak w ostatnim okresie prezentowała się liczba i wartość IPO na świecie?
  • Jaką aktywnością IPO charakteryzowały się poszczególne regiony geograficzne?
  • Ile warte były największe debiuty giełdowe na świecie?
  • Które sektory wygenerowały największą ilość transakcji IPO?
  • Ile firm przygotowuje się właśnie do giełdowego debiutu?


Jak donosi najnowsze badanie EY Global IPO Trends, pod względem aktywności na rynku pierwotnych ofert publicznych (IPO) II kwartał bieżącego roku okazał się wręcz rekordowy. W tym okresie doszło bowiem do debiutów aż 597 spółek o łącznej wartości 111,6 mld USD. Mieliśmy zatem do czynienia z najlepszym wynikiem w ciągu ostatnich 20 lat, przewyższającym dotychczasowy rekord, który padł w 2007 r. (gdy zadebiutowało 522 firm a wartość IPOs wyniosła 87,7 mld USD).

W ciągu sześciu miesięcy 2021 r. zadebiutowało 1 070 firm, a wartość debiutów wyniosła 222,0 mld USD, co oznacza wzrost odpowiednio o 150% i 215% rok do roku.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość IPO na świecie

W ciągu sześciu miesięcy 2021 r. zadebiutowało 1 070 firm.


Spektakularne wyniki minionego kwartału to zasługa dużej płynności na rynku, trwających wciąż rządowych pakietów stymulacyjnych, upowszechnienia technologii w firmach i podaży ze strony firm, które zyskały na pandemii. Transakcje spekulacyjne i oportunistyczne oraz rosnące indeksy giełdowe również wpłynęły na aktywność na rynku IPO. Spodziewamy się, że inwestorzy będą chcieli wykorzystać dobrą koniunkturę również w lipcu, czego efektem powinien być szereg debiutów na rynkach światowych – mówi Bartłomiej Smolarek, Lider Zespołu ds. Fuzji i Przejęć, Partner EY Polska.

Europa stanowiła prawie jedną czwartą światowego rynku IPO


W regionie EMEIA (Europa, Bliski Wschód, Indie i Afryka), na którym mamy do czynienia z rynkiem byka, zanotowaliśmy 323 IPO o wartości 53,8 mld USD w pierwszej połowie 2021 r. Liczba IPO wzrosła czterokrotnie rok do roku, a w ujęciu wartościowym wzrost był pięciokrotny.

Dynamika wzrostu była najwyższa spośród wszystkich trzech regionów monitorowanych przez EY (pozostałe to region Ameryki Północnej i Południowej oraz Azja wraz z Australią i Oceanią).

fot. mat. prasowe

Aktywność IPO w podziale na regiony geograficzne

W regionie EMEIA (Europa, Bliski Wschód, Indie i Afryka) w i poł. br. odnotowano 323 IPO o wartości 53,8 mld USD.


Za te wzrosty odpowiadają w dużej mierze parkiety europejskie, które podniosły się po trzeciej fali pandemii koronawirusa. Debiuty giełdowe w Europie stanowiły 21% światowych IPO w pierwszej połowie 2021 r., wartościowo i ilościowo. Na europejskich parkietach zadebiutowało 227 spółek, to wzrost o 383% rok do roku, a wartość debiutów wyniosła 46,6 mld USD, co oznacza wzrost o 509% w tym samym okresie.
Obecna sytuacja na rynkach ofert publicznych w regionie EMEIA i szczególnie na parkietach europejskich to powrót do normalnej aktywności w porównaniu z sytuacją, z którą mieliśmy do czynienia w pierwszej połowie 2020 r. Na rynkach giełdowych panuje dobry sentyment, wspierany przez poprawę sytuacji gospodarczej, wysoką płynność i poszukiwanie zysków przez inwestorów w obliczu niskich stóp procentowych – mówi Anna Zaremba, Partner EY odpowiedzialna za rynek IPO.

Polska spółka w światowej czołówce debiutantów


Europejskie IPO odpowiadały za trzy z dziesięciu największych transakcji na światowych rynkach ofert publicznych w pierwszej połowie 2021 r. Największym spośród nich był debiut działającego w Polsce InPostu (3,9 mld USD), druga z tegorocznych europejskich megatransakcji to Vantage Towers (2,6 mld USD), zaraz za nią plasuje się AllFunds Group (2,6 mld USD).

fot. mat. prasowe

Wartość największych debiutów giełdowych na świecie

Największym europejskim IPO był debiut działającego w Polsce InPostu.


Polska w trendzie


W pierwszym półroczu mieliśmy do czynienia z 5 debiutami spółek wywodzących się z Polski o wartości 4 466,6 mln USD (dane te obejmują IPO InPostu). Na giełdzie w Warszawie zadebiutowało 5 spółek o wartości 1 421,6 mln USD. To oznacza, że wartość debiutów w pierwszej połowie roku stanowiła równowartość połowy wpływów za cały 2020 r., który był przecież rekordowy ze względu na IPO Allegro.
2021 r. powinien być kolejnym dobrym rokiem dla debiutów na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po kapitał chce sięgnąć szereg atrakcyjnych spółek, a GPW oferuje w tym momencie korzystne wyceny. W drugiej połowie roku mogą pojawić się ryzyka związane z czwartą falą pandemii, jednak silna nadpłynność na rynku powinna podtrzymać zainteresowanie giełdą – mówi Anna Zaremba.

Technologia beniaminkiem inwestorów


Sektor technologii był czwarty kwartał z rzędu beniaminkiem inwestorów pod względem ilości transakcji i stanowił ponad jedną czwartą (27%) ilościowo debiutów giełdowych na świecie w pierwszej połowie 2021 r. – na światowych giełdach zadebiutowało 284 firm technologicznych, a transakcje miały wartość 90,2 mld USD (to z kolei 41% wartości wszystkich IPO w tym okresie).

Drugi był sektor ochrony zdrowia, stanowiący 17% wszystkich IPO w 1 poł. 2021 r. (187 transakcji o wartości 33,4 mld USD), trzeci – sektor przemysłowy (140 IPO o wartości 24,3 mld USD).

fot. mat. prasowe

Ilość transakcji IPO z podziałem na sektory

Sektor technologii był czwarty kwartał z rzędu beniaminkiem inwestorów pod względem ilości transakcji.


Technologie są na celowniku inwestorów również w regionie EMEIA (99 IPO o wartości 18,6 mld USD w pierwszym półroczu 2021 r.) Na drugim miejscu plasuje się sektor energetyki odnawialnej (38 debiuty o wartości 3,5 mld USD), w ślad za Europejskim Zielonym Ładem i produkty konsumenckie (32 debiuty o wartości 6,4 mld USD).

Zdrowy pipeline na kolejne miesiące


Optymizmem napawa liczba firm, które przymierzają się do debiutu giełdowego. Większość pochodzi z regionu Azji, Australii i Oceanii (5 560 firm, czyli 64% wszystkich podmiotów), w regionie EMEIA pipeline liczy 2 021 spółek (23%), a w obu Amerykach – 1 170 firm, czyli 13% całości.
Stała podaż jednorożców z branży technologicznej na rynku amerykańskim (spółek, których debiut spodziewany jest osiągnąć wartość powyżej 1 mld USD), spółek specjalnego przeznaczenia (SPAC) i firm z sektorów odpornych na wahania koniunktury związane z pandemią będą napędzały rynek IPO w kolejnych miesiącach na światowych rynkach. Zainteresowanie oferentów rynkiem pierwotnych ofert publicznych z ostatnich miesięcy powinno być kontynuowane w trzecim kwartale. Efekt tradycyjnego sezonu urlopowego może być zniwelowany przez ograniczenia w podróżowaniu, co będzie sprzyjało transakcjom – mówi Bartłomiej Smolarek.

fot. mat. prasowe

Przychody z IPO z podziałem na sektory

Na światowych giełdach zadebiutowało 284 firm technologicznych, a transakcje miały wartość 90,2 mld USD.


W drugiej połowie roku inwestorzy będą uważnie obserwować rynek, głównie skalę i tempo ożywienia gospodarczego. Opóźnione efekty pandemii mogą nadal wpływać na sektory gospodarki najbardziej dotknięte przez kolejne lockdowny takie jak handel detaliczny, turystyka czy hotele. Jeżeli nie uda im się w pełni wyjść z pandemicznego dołka, światowa gospodarka nie będzie w stanie wrócić na dotychczasową ścieżkę wzrostu.

Najbardziej stabilnie wygląda sytuacja europejskich parkietach, gdzie powinno być kontynuowane ożywienie na rynku IPO.

fot. mat. prasowe

Liczba firm przygotowujących się do giełdowego debiutu

Większość firm szykujących się na debiut pochodzi z regionu Azji, Australii i Oceanii.


Spółki, które chcą zadebiutować w Europie, będą korzystały w kolejnych miesiącach z otwartego okna transakcyjnego i spodziewam się dalszej zwiększonej aktywności inwestorów na starym kontynencie. Sprzyjać jej będzie możliwość osiągnięcia rekordowych wycen przy stabilności europejskiego rynku akcji i ożywieniu gospodarczym na świecie. Wśród ryzyk wymieniłabym postępy w programach szczepień i stopień efektywności rządowych programów stymulujących gospodarki europejskie. Firmy, które chcą zadebiutować na giełdzie, powinny więc być otwarte na alternatywne scenariusze – mówi Anna Zaremba.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: