eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweMieszkanie dla rodziny

Mieszkanie dla rodziny

2006-09-07 11:36

Mieszkanie dla rodziny

© fot. mat. prasowe

Kredyt hipoteczny to aktualnie najlepszy sposób na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Jest on obecnie na tyle dostępny, że rodzina z dwójką dzieci posiadająca regularne dochody może pozwolić sobie na zakup mieszkania w nowo powstającym bloku, a nawet domku jednorodzinnego.

Przeczytaj także: Ranking kredytów refinansowych IV 2006

Jakie dochody musi mieć rodzina z dwójką dzieci, żeby kupić sobie mieszkanie lub dom?

- Banki mają różne wymagania, ponieważ nie obowiązuje jeszcze jednolity system weryfikacji zdolności kredytowej. - mówi Robert Pepłoński z Domu Kredytowego NOTUS, firmy nieodpłatnie doradzającej przy zaciąganiu kredytu – przyjmijmy jednak założenie, że oboje małżonkowie że są w wieku ok. 35 lat. To gwarantuje, że praktycznie w każdym banku dostaną kredyt na 30 lat. Do analizy wybrałem pięć banków najczęściej wybieranych przez naszych klientów, posiadających w ofercie zarówno CHF jak i PLN .

fot. mat. prasowe


Warto pamiętać, że posiadanie samochodu nie ma wpływu na zdolność kredytową, chyba że rodzina ponad przeciętnie go wykorzystuje. Samochód jest najczęściej uwzględniony w t.zw. minimum socjalnym. Jest kilka dodatkowych czynników, które należy uwzględnić przy badaniu zdolności kredytowej, takich jal długość zatrudnienia u danego pracodawcy czy limity kart kredytowych - choćby nawet nie były one wykorzystywane, mają dość duży wpływ na zdolność kredytową.

- Raty kredytów czy pożyczek zaciągniętych przez któregoś ze współmałżonków w każdym banku obniżają zdolność kredytową. Tak samo jest z posiadanymi limitami kredytowymi w kontach osobistych oraz na kartach kredytowych czy typu charge – tu część banków, niezależnie czy klient wykorzystuje debety czy nie, jako zobowiązanie finansowe traktuje 1,5-5% dopuszczalnego salda. Część banków sprawdza ostanie wyciągi - jeśli na koniec każdego z ostatnich 3 miesięcy saldo było na „plusie” lub całość zadłużenia karty była spłacana, traktują sytuacją tak, jakby zadłużenia nie było - mówi Robert Pepłoński z NOTUSA.

- Banki wymagają, aby przyszły kredytobiorca wykazał się historią zatrudnienia – tu różnice są od 3 do 12 miesięcy. W niektórych przypadkach bank może poprosić o historię zatrudnienia z całego ostatniego roku. Również różnie banki traktują obecne zatrudnienie – niektórym wystarczy, by pracownik miał umowę o pracę podpisaną nawet kilka dni przed złożeniem wniosku, dla innych niezbędnym minimum będą trzy miesiące. Dochody z tak zwanych składników ruchomych wynagrodzenia (prowizje, premie, nagrody czy nadgodziny) są uwzględniane pod warunkiem udowodnienia charakteru stałego. Każdy bank określa stałość według własnych wymogów – czasem jest to średnia z 3 ostatnich miesięcy, może być jednak nawet średnia z ostatnich 12 miesięcy - dodaje Pepłoński.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: