Przyspieszenie spadków na GPW
2006-09-07 11:52
Po słabej sesji w USA wywołanej danymi z rynku pracy, a ściślej o wzroście kosztów pracy, oraz spadkach na rynkach azjatyckich, również Europa rozpoczyna dzień na minusie.
Przeczytaj także: Rynek się broni
U nas godzinę po rozpoczęciu notowań WIG20 spada już o 1,7 proc., co oznacza przełamanie wsparcia na poziomie 3030 punktów. Na wartości traci 19 spółek wchodzących w skład WIG20 (Bioton nie zmienia kursu), a obroty są wyższe niż wczoraj o tej samej porze (140 mln PLN). Trudno jednak tą wartość uznać za wysoką. Indeksowi bardzo ciąży PKN Orlen, którego akcje tanieją o 4,1 proc.O ok. 3 proc. spadają także akcje Lotosu i MOL-a. Naturalnie spadek notowań rafinerii można tłumaczyć ogólną koniunkturą na rynkach akcji, ale pamiętajmy, że zasadniczą przyczyną może być także spadek notowań ropy naftowej. Na początku tygodnia inwestorzy jakby nie chcieli zauważyć, że ropa tanieje i może tanieć nadal - teraz ten nadmierny optymizm okazuje się mieć swoją cenę. Trudno przy spadającym rynku wyróżnić jakąś spółkę - przypomnijmy więc tylko, że po zbudowaniu pozycji przez arbitrażystów, rośnie ryzyko podaży akcji z ich strony w miarę jak zbliżamy się do daty wygaśnięcia kontraktów terminowych na WIG20 (przyszły piątek).
Na szerokim rynku rośnie kurs 60. spółek, spada 137. Statystyka słaba, ale MIDWIG traci tylko 0,2 proc. Inwestorzy nadal wierzą w fundamenty spółek o średniej i niskiej kapitalizacji. Rosną właśnie papiery "maluchów" jak Strzelca czy Ferrum. O 4,1 proc. rośnie także kurs Interii, której akcje są najdroższe w historii.
Przyczyn słabości GPW można doszukiwać się także w rynku walutowym. Złoty przełamał wsparcia i kursy walut znacząco wzrosły. Dolar zbliża się do 3,12 PLN, euro kosztuje prawie 3,99 PLN, a frank szwajcarski ponad 2,52 PLN. Można próbować szukać przyczyn osłabienia złotego na krajowym podwórku (proces Zyty Gilowskiej, list byłych członków RPP sugerujących osłabienie złotego pod rządami nowej ustawy o nadzorze finansowym), ale chodzi tu raczej o ryzyko wzrostu stóp procentowych na świecie i próby zdyskontowania wzrostu stóp u nas.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mocniej w dół
oprac. : Open Finance