eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeStopy procentowe są na właściwym poziomie

Stopy procentowe są na właściwym poziomie

2006-09-08 11:03

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Mimo dwukrotnej próby przebicia wsparcia na poziomie 3,95 notowania EURPLN powróciły wczoraj powyżej ważnego oporu wynikającego szybkiej linii trendu wzrostowego (3,9650) i zbliżają się do 3,99. Pogorszenie sentymentu do regionu wynika ze znacznie przewyższającego oczekiwania analityków wzrostu kosztów pracy w USA (4,9 proc. wobec prognoz na poziomie 4 proc.), który szybko się przełożył na wzrost rentowności obligacji amerykańskich.

Dodatkowo niepokój wśród inwestorów wzbudziło oświadczenie byłych członków RPP, w którym przestrzegli przed atakami na system bankowy w Polsce oraz kwestionowaniem niezależności Narodowego Banku Polskiego. Według czarnego scenariusza takie praktyki mogą doprowadzić nawet do destabilizacja wartości złotówki. Bez większego echa przeszła informacja o oczyszczeniu Zyty Gilowskiej. Podczas dzisiejszej sesji możliwa jest próba ataku na kluczowy opór na poziomie 3,99, który jeśli zostanie przebity może sprowokować dalszą deprecjację złotego.

USD/PLN

Wczorajsza sesja przebiegła bardzo nerwowo. Poranne próby przebicia wsparcia na poziomie 3,10 zakończyła się porażką posiadaczy długich pozycji w złotówce. Spadek eurodolara poniżej psychologicznej bariery 1,28 i osłabienie złotego wynikające z oświadczenia byłych członków RPP przełożyły się powrót do wyraźnego trendu wzrostowego. Pierwszy opór w okolicach 3,1250 został szybko przełamany i dopiero silan bariera na 3,14 powstrzymała wzrosty. Kontynuacja trendu wzrostowego wymaga przebicia przez eurodolara ważnego wsparcia na 1,2680.

EUR/USD

Wczorajszy dzień przyniósł znaczny spadek eurodolara, który wybił się z trójkątnej konsolidacji. Jeszcze wczoraj rano notowania testowały okolice 1,2830, jednak wyraźny popyt na amerykańską walutę spowodowany korektą na światowych giełdach szybko doprowadził do ponownego przebicia psychologicznej bariery na poziomie 1,28 i od tamtego czasu cały czas systematycznie zmierzaliśmy na południe.

Nawet bardzo dobre dane makro z Niemiec, gdzie produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 1,2 proc. m/m i 4,7 proc. r/r znacznie przewyższając oczekiwania analityków (odpowiednio: 0,5 proc. i 4,0 proc.), nie pomogły wspólnej walucie. Przebicie wsparcia w strefie 1.2760/70 szybko doprowadziło do kolejnej fali aprecjacji amerykańskiej waluty i notowania eurodolara spadły do 1,2710. Spory wpływ na notowania dolara, który umocnił się wczoraj do wszystkich głównych walut, miała także jastrzębia wypowiedź Janet Yellen z Fed. Podczas dzisiejszej sesji brak istotnych danych makroekonomicznych i ostatni dzień tygodnia powinny ograniczyć zmienność notowań. Warto zwrócić uwagę na poziom 1,2680, który jest obecnie kluczowym wsparciem.

GBP/PLN

Słabość funta wobec dolara i euro spowodowała, że sytuacja na GBPPLN się zmieniła. Od piątkowego przetestowania ważnego oporu w okolicach 5,9050 notowania spadły o 7 figur, przebijając ważne wsparcie na poziomie 5,8450. Wskazywane wczoraj kluczowe wspracie na poziomie 5,82 powstrzymało spadki i notowania powróciły powyżej 5,84. Spadek notowań GBPPN poniżej strefy 5,78/80 wydaje się mało prawdopodobny.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Odbicie przy małych obrotach

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: