Rynki finansowe 04-10.09.2006
2006-09-11 12:40
Przeczytaj także: Rynki finansowe 28.08-03.09.2006
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Notowania polskich obligacji przebiegały w ciągu ostatnich pięciu dni bez większych zmian. Przyjęcie projektu budżetu, któremu towarzyszyły potyczki koalicjantów odnośnie wielkości i struktury wydatków, nie miały istotnego wpływu na ceny. Sygnały docierające od członków RPP wskazują na możliwe podwyżki stóp procentowych dopiero w nadchodzącym roku, co przyczyni się do przeceny obligacji. Rentowność papierów 10-letnich na koniec tygodnia wyniosła 5,61 proc. Ministerstwo Finansów przeprowadziło z sukcesem dwie oferty obligacji o wartości 1 mld PLN (przy popycie 2,54 mld PLN) oraz 1,8 mld PLN (przy popycie 4,24 mld PLN), co wskazuje na utrzymujące się zainteresowanie polskim długiem.
Zagraniczne rynki
Zapowiedzi członków ECB o prawdopodobnym kontynuowaniu procesu podwyżek stóp procentowych w strefie euro spowodowały przecenę euroobligacji. Rentowność 2-letnich obligacji niemieckich wzrosła o 11 punktów bazowych do poziomu 3,63 proc. Spadały również ceny obligacji japońskich i amerykańskich. W obu przypadkach należy raczej mówić o korekcie ostatnich wzrostów niż o początku trwalszej przeceny. Podniesienie ceny pieniądza jest bowiem mało prawdopodobne w najbliższym czasie, zarówno za oceanem jak i w Kraju Kwitnącej Wiśni. Rentowność 10-letnich papierów japońskich wyniosła 1,73 proc., a amerykańskich 5,61 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Miniony tydzień rozpoczął się od silnych wzrostów – indeks WIG20 atakował już poziom 3100 pkt, by od środy oddać cały wzrost i ponownie spaść poniżej granicy 3 tys. pkt. Najsłabiej radziły sobie spółki paliwowe ze względu na taniejącą ropę naftową, której cena osiągnęła najniższy poziom od 5 miesięcy. Po przeciwnym biegunie znalazły się spółki telekomunikacyjne, których wyceny w stosunku do zagranicznych odpowiedników są jeszcze bardzo atrakcyjne. Trudno przewidzieć kierunek zmian w nadchodzącym tygodniu w związku z wygasającą wrześniową serią kontraktów terminowych. W przypadku dodatniej bazy z pewnością indeks będzie wyciągany zleceniami koszykowymi. Baza bliska zeru lub ujemna spowoduje zaś zbijanie cen blue chipów przez arbitrażystów.
Wpływ fundamentów na koniunkturę na warszawskim parkiecie powróci dopiero w przyszłym tygodniu wraz z rozpoczęciem dyskontowania przez inwestorów wyników finansowych za III kwartał. Rosnący wzrost gospodarczy pozwala spodziewać się bardzo dobrych wyników, jednakże powinniśmy również uwzględniać wysoką bazę z zeszłego roku, w którym to drugie półrocze było zdecydowanie lepsze. Ciężko więc będzie utrzymać tak wysoką dynamikę wzrostu zysków, a tym samym cen akcji.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe 18-24.09.2006
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, komentarz giełdowy, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane