eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeTaniejące surowce szkodzą WGPW

Taniejące surowce szkodzą WGPW

2006-09-12 09:37

O poniedziałkowym zachowaniu naszych rynków nie można powiedzieć nic nowego. Może tylko tyle, że złoty zachował się bardzo dobrze wędrując za kursem EUR/USD i nie przejmując się informacjami płynącymi z polityki.

Przeczytaj także: Amerykanie niechętnie wracają na giełdy

Zawirowania wynikające z odmowy stawienia się Leszka Balcerowicza, prezesa NBP przed obliczem komisji śledczej i coraz większe napięcia w koalicji oraz coraz wyraźniejsze żądania zwiększenia deficytu budżetowego (celuje w tym Samoobrona) mogły być wykorzystane do dalszego osłabienia naszej waluty. Nie były, a złoty się konsolidował wokół poziomów piątkowego zamknięcia. Zmiany w stosunku do euro i dolara były nieznaczne. Być może dlatego, że rynek nie wierzy w doprowadzenie prezesa NBP siłą na przesłuchanie oraz w rozpada koalicji czy zwiększenia deficytu.

Taka reakcja może zwiastować nadejście korekty umacniającej złotego, chociaż jeśli nawet tak się stanie to nie spodziewam się, żeby była ona duża. Dzisiejsza publikacja lipcowego bilansu płatniczego może nieznacznie wpłynąć na zachowanie rynku walutowego (oczywiście im mniejszy deficyt lub im większa nadwyżka tym lepiej dla złotego). Rynek akcji zlekceważy ten raport.

A w poniedziałek ceny akcji spadały, ale przede wszystkim dlatego, że przeceniał się cały sektor surowcowy. Najgorzej wyglądała KGHM, gdzie szkodziły nie tylko spadki cen miedzi, ale i żądania załogi, która chce dostać kolejną premię z zysków. Reszta rynku niezbyt chętnie poddawała się temu spadkowi, a od 15.00 zlecenia koszykowe znacznie zredukowały zakres spadku. Na tak mały obrocie nie było to wielkim osiągnięciem. Wzrósł TechWig, a indeks cenowy stracił jedynie nieznacznie. Obraz rynku się nie zmienił i jest nadal negatywny. Na WIG20 i kontraktach powstał już nawet wstępny sygnał sprzedaży.

Dzisiejsze zachowanie WGPW nadal będzie zależało od tego, co będzie się działo na rynku surowców. Teoretycznie po tak dużej przecenie ceny surowców powinny dzisiaj lekko odbijać, ale jeśli fundusze hedżingowe nie zrezygnują ze spychania cen, to może dojść do paniki, a to nasze akcje sektora surowcowego zupełnie by pognębiło. Jeśli zaś ceny surowców wejdą we wzrostową korektę to mamy szansę zakończyć sesję zwyżką. Ważne jest jednak co innego – obrót. Dopóki pozostanie mały to w dowolnym momencie może dojść do zupełnie nieoczekiwanego zwrotu. Rynek nadal jest dla bardzo odważnych graczy.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: