eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeFundusze zaczęły bronić rynku akcji

Fundusze zaczęły bronić rynku akcji

2006-09-13 09:39

Przeczytaj także: Amerykanie niechętnie wracają na giełdy


Wczorajsze spadki cen surowców i znakomite zachowanie rynku amerykańskiego i giełd europejskich będą oddziaływały na nasz rynek w przeciwnych kierunkach, ale niewątpliwie dla szerokiego rynku bardziej istotne będzie to, że światowe rynki akcji cieszą się ze spadku cen ropy. W tej sytuacji można dzisiaj oczekiwać słabszego zachowania sektora surowcowego, ale TechWig i banki, które wczoraj zachowały się znakomicie, powinny nadal podnosić indeks. Do piątku (wygasanie kontraktów) zostały jeszcze 3 sesje, więc nadal trzeba zachować ostrożność, ale to, że fundusze poważnie bronią rynku, a koniunktura na świecie znacznie się poprawia znacznie zmniejsza zagrożenie przeceną.

Inwestorzy wierzą, że tańsza ropa pomoże gospodarce

Wtorkowy poranek był nieco niespokojny, bo z Syrii doszły informacji o ataku na ambasadę USA, ale wzmocnienie dolara i spadki (niewielkie) indeksów w Eurolandzie były chwilowe i nietrwałe. Nic dziwnego, bo rynek się już na takie informacje uodpornił. Bardzo szybko kurs EUR/USD wrócił do poziomu poniedziałkowego zamknięcia, a indeksy zaczęły rosnąć. Ponieważ kalendarium było we wtorek praktycznie puste to wydawało się, że rynki amerykańskie będą pozbawione impulsów. Tak się jednak nie stało, a wszystko za sprawą kolejnego, już siódmego z kolei spadku ceny ropy. Ale do tego jeszcze dojdziemy. Popatrzymy wpierw na dane makro.

Okazało się, że lipcowy bilans handlu zagranicznego USA okazał się być najwyższy w historii (i większy od prognoz). Na domiar złego eksport spadł, a import wzrósł. Wydawałoby się, że po tak złych danych dolar musi stracić, ale kurs EUR/USD rósł jedynie przez kilka sekund. Na pozór była to reakcja kompletnie nielogiczna, ale jak spojrzało się w strukturę importu to można było zobaczyć, że import ropy wyniósł 20,8 mld USD i był największy w historii. Od lipca cena ropy spadła jednak o blisko 20 procent, więc gracze wywnioskowali, że dane za sierpień będą dużo lepsze. Zapominają jednak o tym, że w sierpniu Chiny miały najwyższą w historii nadwyżkę w handlu zagranicznym, a większość eksportu poszła do USA. To były jedyne dane, które mogły poruszyć rynkiem walutowym, więc po okresie szybkich i dużych zmian kurs EUR/USD nieznacznie się osunął, co nie miało żadnego wpływu na zachowanie innych rynków.

Nadal spadały ceny surowców. Taniała miedź, złoto i ropa, której zaszkodziło obniżenie przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) prognozy popytu na rok 2006 i 2007 oraz perspektywa osiągnięcia w przyszłym tygodniu porozumienia z Iranem. Niewątpliwie negatywnie działała też technika. Wyłamanie indeksu surowców CRB z czteroletniego kanału trendu wzrostowego jest naprawdę bardzo silnym sygnałem sprzedaży.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: