Szwajcaria: stopy procentowe w górę?
2006-09-14 10:12
Przeczytaj także: Znacząca przewaga kupujacych na GPW
WIG20 wzrósł o niespełna 1% notując na zamknięciu poziom 3044,06 pkt. Obroty na największych polskich spółkach były wysokie przekraczając 1,1 mld PLN. Sesja środowa była udana dla akcjonariuszy banków oraz Biotonu. Ci ostatni zyskali 3,6%. MIDWIG ustanowił kolejny raz historyczny rekord tym razem na poziomie 3044,68 pkt.
Wygląda na to, że podczas dzisiejszej sesji inwestorzy będą próbowali zmierzyć się z poziomem 3100 pkt, a sprzyjać temu będzie ogólnoświatowy klimat inwestycyjny. Notowania w Azji również kończą się pomyślnie. Nikkei o godz. 7.40 rośnie o 1,3% odrabiając spadki z poprzednich sesji. Podobnie zyskują również inwestorzy w Korei. Kontrakty na indeksy amerykańskie dziś rano oscylują wokół „zera” wprowadzając tym samym element niepokoju na otwarcie notowań w Europie.
Dziś kolejne ważne dane z amerykańskiej gospodarki. Inflacja CPI prawdopodobnie wzrosła w sierpniu o 0,2% zgodnie ze średnią prognoz analityków, lecz oczekuje się również jej spadku w ujęciu rocznym z 4,1% do 3,8%. Podobnego wzrostu oczekuje się w przypadku inflacji bazowej (inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii). Jednak prognozy mówią o 2,8% jej wzroście w ujęciu rocznym, największym od listopada 2001 roku.
Dane te mogą mieć istotny wpływ na notowania EUR/USD, który wczoraj w wąskim przedziale konsolidacji utrzymywał się poniżej poziomu 1,27. Małą zmienność na rynku bazowym wykorzystali inwestorzy działający na rynku złotego.
Nasza waluta umocniła się w relacji zarówno do euro jak i dolara. Dziś rano o godz. 7.50 za wspólną walutę płaci się 3,96 zł a za dolara blisko 3,13 zł. Jako powód aprecjacji złotego wskazuje się tu ewentualny powrót prof. Gilowskiej do rządu, jednak w mojej ocenie nie będzie to miało wpływu na finanse publiczne w tym roku.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Michał Kowalski / expander