Współpraca USA z Chinami
2006-09-14 11:01
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Paulsen wyraźnie zaznaczył, ze Chiny powinny odchodzić od centralnego planowania na rzecz wolnego rynku, co wraz z dalszym stopniowym uwalnianiem chińskiego juana jest jedyna drogą do zmniejszenia globalnej nierównowagi. Deficyt handlowy USA wzrósł w lipcu o 5 proc. m/m do 68 mld. dolarów ustanawiając nowy rekord, a deficyt w wymianie handlowej z Chinami wzrósł do 19,6 mld. dolarów. Tylko otwarcie gospodarki chińskiej na amerykańskie produkty jest w stanie uchronić dolara przed „czarnym scenariuszem”, dlatego Paulson pozytywnie wypowiadał się o współpracy z Chinami i wybiera się tam z wizytą w przyszłym tygodniu. Obecny sekretarz skarbu będąc jeszcze szefem banku inwestycyjnego Goldman Sachs słynął z dobrych stosunków z partnerami z Azji.Najważniejsze wiadomości
- Amerykńskie indeksy zakończyły sesję półprocentowym wzrostem, co przekłada się na wzrost indeksu Wig 20 o 0,3 proc. na otwarciu.
- PL: Na rachunku obrotów bieżących w lipcu odnotowano deficyt w wysokości 794 mln euro wobec 160 mln euro nadwyżki miesiąc wcześniej.
- US: Deficy budżetowy wyniósł w sierpniu 64 mld. USD i był o 26 proc. wiekszy niż przed rokiem.
- US: Deficyt handlowy wzrósł w lipcu o 5 proc. do 68 mld. USD z 64,8 mld. miesiąc wcześniej (prognoza: 65,5 mld. USD).
- US: Wzrost produktywności wyniósł w drugim kwartale zgodnie z oczekiwaniem analityków 1,6 proc., natomiast sporym zaskoczeniem był wzrost kosztów pracy aż o 4,9 proc. (prognoza: 4 proc.).
- JP: Zamówienia na maszyny w Japonii spadły o 16,7 proc. wobec oczekiwanego przez analityków spadku o 5,6 proc. wraz z słabszą rewizją tempa wzrostu w okresie kwiecień-maj przekłada się na deprecjację jena.
- GB: Średnia płaca wzrosła w lipcu o 4,4 porc. (r/r), a bez uwzględnienia premii o 3,7 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu odpowiednio o 4,6 i 3,9 proc.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.