eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 11-15.09.06

Rynek walutowy 11-15.09.06

2006-09-15 18:04

Przeczytaj także: Rynek walutowy sierpień 2006


Rynki akcyjne po chwilowej przerwie powróciły wiec do kontynuacji wzrostów. Większa skłonność inwestorów do podejmowania ryzyka pozytywnie przełożyła się również na poziom złotówki, której gdzie kurs EURPLN coraz bardziej oddalał się od poziomów 4,00 i w tym przypadku również znacznie przekraczający deficyt na rachunku obrotów bieżących nikogo specjalnie nie przyjął. Wyniósł 761 mln EUR, podczas gdy rynek spodziewał się wyników w okolicach 200 mln EUR. Aż tak duża dysproporcja pomiędzy kapitałem, który wypłynął z polski a tym, który do niej napłynął wynika w głównej mierze ze znacznego wzrostu importu (27% w skali rocznej), co tyko świadczy o silnym popycie wewnętrznym oraz rodzi nadzieje na nawet wyższy od zakładanego wzrost gospodarczy.

Na korzyść złotówki na pewno korzystnie nie zadziałał również wzrost inflacji cen konsumentów CPI, który w sierpniu wyniósł 1,6% (oczekiwano 1,4%). Tak wiec obawy, że RPP zdecyduje się na podwyżkę kosztu długu wydają się być coraz bardziej uzasadnione. Wśród członków Rady panuje jednak wciąż spora różnica zdań. W tym tygodni Jan Czekaj, Mirosław Pietrewicz oraz Andrzej Wojtyna stwierdzili, ze inflacja jest pod kontrolą.

Najważniejsze publikacje tego tygodnia poznaliśmy jednak dopiero w drugiej części. Najpierw pozytywnie zaskoczyła nas amerykańska sprzedaż detaliczna, która wzrosła o 0,2% ( oczekiwano spadku o 0,1%) rodząc tym samym nadzieję, że gospodarka amerykańska wciąż znajduje się w świetnej kondycji a obawy o spowolnienie były przesadzone. Informacja ta jednak spowodowała osłabienie dolara, gdzie kurs EURUSD wzrósł do 1,2750, a rentowność amerykańskich obligacji wzrosła do 4,79% z 4,76% przed publikacją.

Dodatkowo poznaliśmy wskaźnik opisujący poziom cen towarów importowych, który wzrósł o 0,8% (oczekiwano 0,3%), co znowu na nowo rozbudziło obawy inwestorów, że FED może jeszcze zdecydować się na dalsze zaostrzanie obecnej polityki monetarnej.

Obawy jednak długo nietrwały, a wyniki inflacji cen producentów, która wzrosła w lipcu o 3,8% w skali rocznej wydaje się potwierdzać tezę, że presja inflacyjna powoli wyhamowuje. Rynek spodziewał się wartości w okolicach 3,9%. Sierpień był, więc czwartym z rzędu miesiącem spadku inflacji. Kurs EURUSD spadł w okolice 1,2640, a rentowność dziesięciolatek powróciła do poziomów z początku tygodnia 4,76%.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 04-08.09.06 Rynek walutowy 04-08.09.06

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Lepsza końcówka sesji

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: