Nikt nie spodziewa się podwyżki stóp przez FOMC
2006-09-20 11:09
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza fundamentalna
EUR/PLN
Koalicja PiS i SO stoi na ostrzu noża a na Węgrzech nadal trwają zamieszki. Sentyment w naszym regionie jest słaby i są do tego powody. Praktycznie we wszystkich krajach strefy CE4 polityka negatywnie wpływa na nastroje inwestorów. Na szczęście inwestorzy zagraniczni nie patrzą chwilowo całościowo na nasz region, więc reakcja na rynkach finansowych jest dość łagodna. Dodatkowym czynnikiem mogącym nieco ciążyć na sentymencie do rynków wschodzących jest pucz wojskowy w Tajlandii.
Nie powinno to mieć trwałego wpływu na sytuację, gdyż puczee zdarzały się w Tajlandii dość często, Nastrojom na rynkach na pewno ta sytuacja nie pomaga. Sądzimy, że większe osłabienie złotego powinno być związane ze spadkami na większości rynków wschodzących, które mogą zostać wywołane raczej tylko przez eskalację kryzysów politycznych bądź nieoczekiwaną podwyżkę stóp procentowych przez FOMC. Prawdopodobieństwo obu zdarzeń jest niewielkie, w związku z czym nasz pesymizm w stosunku do złotego nie jest duży, aczkolwiek nie rekomendujemy zakupów złotego na obecnych poziomach. Preferujemy handel w obecnych zakresach, czyli kupno w rejonie 3.94 i sprzedaż powyżej 3.96, pod warunkiem, że FOMC zachowa się zgodnie z oczekiwaniami.
USD/PLN
Ze względu na ryzyko bardzo silnej turbulencji na rynkach w przypadku decyzji o podwyżce stóp przez FOMC, dolar powinien dziś w ciągu dnia być wspierany, obligacje mogą lekko stracić, natomiast wieczorem możemy odnotować sporą zmienność wokół decyzji. Sądzimy, że inwestorzy będą raczej starali się ograniczyć ryzyko i w związku z tym dolar utrzyma obecne zakresy wahań. Na USDPLN oznacza to mniejsze szanse na ruch poniżej 3.10 i prawdopodobne zejścia w ten rejon wywołają chęć zakupów i odbicia powyżej 3.11. Forint dziś rano jest słabszy niż wczoraj na zamknięciu, więc w ciągu dnia może się nieco korekcyjnie umocnić co może spowodować lekkie umocnienie złotego i szansę na otwarcie długich, bądź zamknięcie krótkich pozycji w USDPLN.
EUR/USD
Wydarzeniem determinującym dziś zachowanie kursu EURUSD będzie posiedzenie FOMC o 20:15. Oznaczać to będzie zwiększoną awersję do ryzyka i dostosowywanie pozycji. Ze względu na możliwość wydania jastrzębiego komunikatu, lub braku jednomyślności ryzyko umocnienia dolara jest spore. Na rynku obligacji nastąpiła by w takim przypadku wyprzedaż. Uważamy zatem, że dzisiaj inwestorzy będą skłonni do zabezpieczeni się przed takim scenariuszem – oznacza to wzrost rentowności i tendencję do umacniania lub przynajmniej pozostawania dolara na relatywnie silnych poziomach. Pucz w Tajlandii także jest czynnikiem, który zmniejsza poczucie bezpieczeństwa inwestorów zaangażowanych na rynkach wschodzących.
Oznacza to, że pojawiają się przepływy kapitału do USA z instytucji zmniejszających ekspozycje w tych krajach. Ze względu na to, że rynek nieruchomości pozostaje w centrum uwagi inwestorów doszukujących się osłabienia gospodarczego w USA, dzisiejsze dane na temat wniosków o udzielenie kredytów hipotecznych zebrane przez Mortgage Bankers' Association mogą spowodować chwilową zmienność na rynku dolara. Reasumując, przewidujemy, że EURUSD pozostanie dziś w zakresie pomiędzy 1.2630-1.2730, lecz raczej bliżej dolnej granicy i zacznie napotykać wsparcie przy 1.2650.
GBP/PLN
Dzisiaj publikowane będą dane z rynku kredytów hipotecznych, co przykuje uwagę inwestorów po wypowiedziach Kate Barker na temat sytuacji na rynku nieruchomości. BoE opublikuje także notatki z ostatniego posiedzenia MPC. Jeżeli z notatek będzie wynikać, iż niektórzy członkowie sądzą, że jest ryzyko wzrostu inflacji przy utrzymującym się ponad przeciętnym wzroście gospodarczym funt, mimo już wysokich poziomów może zanotować nowy krótkoterminowy szczyt. Dla GBPPLN powinno to oznaczać kolejny dobry dzień i próbę osiągnięcia celu przy 5.89.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.