eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweOszczędzanie wg Polaków. Ile i na co odkładamy?

Oszczędzanie wg Polaków. Ile i na co odkładamy?

2022-01-25 12:04

Oszczędzanie wg Polaków. Ile i na co odkładamy?

Czy Polacy oszczędzają? © chrupka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Pandemia i związana z nią niepewność jutra, a także szybująca w górę inflacja powinny skłaniać nas do przyjrzenia się budżetom domowym. Czy w tej sytuacji Polacy oszczędzają? Ile i na co udaje im się odłożyć? Oto wyniki najnowszego PAYBACK Opinion Poll.

Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy, czyli poduszka finansowa na czarną godzinę

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czy Polacy oszczędzają?
  • Jak lokujemy oszczędności?
  • Jakie są noworoczne postanowienia Polaków?


Domowe finanse? Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej


Połowa ankietowanych Polaków ocenia swoją sytuację finansową jako średnią. Co trzeci badany ocenia stan domowego budżetu jako dobry, a co dziesiąty - jako zły.

Zdaniem blisko 50% uczestników PAYBACK Opinion Poll, ich sytuacja finansowa przez ostatnie pół roku nie zmieniła się, a w przypadku 13% ankietowanych poprawiła się. 38% badanych przyznaje, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła.
W przypadku 60% ankietowanych z tej grupy powodem jest rosnąca inflacja, 12% wskazuje na negatywny wpływ trwającej pandemii, a co dziesiąty – na niekorzystne zmiany w zawodowym życiu, np. utratę pracy.
Inflacja to jedno z najpoważniejszych zmartwień Polaków. Blisko połowa respondentów zamierza z tego powodu ograniczyć swoje wydatki, a 12% zamierza nawet zmienić pracę na lepiej płatną, aby poradzić sobie z coraz wyższymi kosztami życia. Tym bardziej że zdecydowana większość ankietowanych, bo 82%, spodziewa się dalszego wzrostu cen – komentuje Katarzyna Grzywaczewska, Dyrektor Marketingu w PAYBACK Polska.

Niepewnością mogą również napawać zmiany związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Co trzeci respondent nie wie jeszcze, jak nowe regulacje przełożą się na jego wynagrodzenie, co czwarty badany obawia się, że jego zarobki zmaleją, a tylko co dziesiąty spodziewa się ich wzrostu. Jednocześnie, zdaniem prawie 30% ankietowanych Polski Ład nie wpłynie na wysokość ich pensji.

Zwykle odkładamy po kilkaset złotych


Jeśli chodzi o stosunek do oszczędzania – szala nieznacznie, ale jednak przesuwa się w stronę tej grupy Polaków (55%), która deklaruje, że oszczędności posiada. Z kolei 45% przyznaje, że nie ma żadnej poduszki finansowej. Powodem są najczęściej zbyt niskie zarobki w stosunku do wysokości wydatków, na co wskazuje aż 73% ankietowanych w tej grupie. Tym bardziej że większość respondentów PAYBACK Opinion Poll posiada różnego rodzaju zobowiązania finansowe. Najczęściej są to kredyty konsumpcyjne lub hipoteczne, które wskazało odpowiednio 40% i 23% ankietowanych.

Ci z nas, którzy oszczędzają, zazwyczaj robią to, gdy pojawią się finansowe nadwyżki – tak wskazało 57% respondentów. Z kolei 43% ankietowanych stara się odkładać co miesiąc stałą kwotę.

fot. mat. prasowe

Czy oszczędzamy regularnie?

43% ankietowanych stara się odkładać co miesiąc stałą kwotę.


Średnio, miesięcznie udaje się im odłożyć między 201 a 500 PLN (30% respondentów), między 101 a 200 PLN (20%) lub 501 – 1000 PLN (19%).

fot. mat. prasowe

Średnia wysokość odkładanej comiesięcznie kwoty

Średnio, miesięcznie udaje się im odłożyć między 201 a 500 PLN (30% respondentów), między 101 a 200 PLN (20%) lub 501 – 1000 PLN (19%).


Powody, dla których oszczędzamy są rozmaite. Najczęściej robimy to, aby zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych wydatków (17%), zbierając na wakacyjny wyjazd (14%), zakup nieruchomości (13%) lub remont (10%).

fot. mat. prasowe

Najważniejsze cele oszczędnościowe Polaków

Najczęściej oszczędzamy, aby zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych wydatków (17%), zbierając na wakacyjny wyjazd (14%), zakup nieruchomości (13%) lub remont (10%).


Oszczędzanie weszło nam w krew?


Nasz stosunek do oszczędzania jest najczęściej neutralny – dla blisko połowy jest to po prostu nawyk. Z kolei 27% ankietowanych traktuje to jako przykry obowiązek, a co czwarty respondent… oszczędzać lubi.

Ostrożnym optymizmem napawa fakt, że prawie 60% respondentów ocenia wysokość swoich oszczędności jako bardzo lub relatywnie satysfakcjonującą, w przeciwieństwie do 41% badanych, którzy nie są zadowoleni z ilości środków, jakie do tej pory zebrali.

A jak w tym roku zamierzamy gromadzić pieniądze? Podobny odsetek ankietowanych albo będzie odkładać gotówkę (36%), albo skorzysta z tradycyjnego konta oszczędnościowego (31%). Najmniej popularną formą oszczędzania będą lokaty terminowe, fundusze emerytalne, akcje, fundusze inwestycyjne i obligacje skarbowe, które zaznaczyło po kilka procent badanych. Jednocześnie 21% respondentów nie zamierza w tym roku w ogóle oszczędzać.

Początek roku to ambitne postanowienia


Najnowszy PAYBACK Opinion Poll pytał respondentów nie tylko oszczędzanie, ale i ich stosunek do noworocznych postanowień. Okazuje się, że w tej kwestii Polacy są bardzo sceptyczni. Aż 60% z nas nie ma w tym roku żadnych postanowień. Ci nieco bardziej optymistyczni i mający wiarę w swoją konsekwencję, planują skupić się w nadchodzących miesiącach na swoim zdrowiu (17%), uprawianiu sportu (13%), wyglądzie i dbaniu o siebie oraz oczywiście – gromadzeniu oszczędności (po 11%). Co ważne, aż 63% osób z tej grupy ankietowanych deklaruje, że zazwyczaj udaje im się osiągnąć swoje noworoczne cele.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Oszczędzanie wg Polaków. Ile i na co odkładamy?

    narinea / 2022-06-23 08:44:28

    moim zdaniem najbardziej opłaca się oszczędzać teraz dzięki pracowniczym planom kapitałowym bo tam nie tylko moje pieniądze odkładam ale mogę liczyć na wpłatę od pracodawcy i dopłatę od państwa odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: