Inflacja nie spada, a czas ucieka
2006-09-21 10:58
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Jest to w naszej opinii także próba wpłynięcia na oczekiwania inflacyjne poprzez zwrócenie uwagi na pogarszające się perspektywy dla cen nieruchomości. Drugim elementem jest rola cen ropy. FED podkreślił, że one są w dużej mierze odpowiedzialne za utrzymywanie się cen ropy na zawyżonym poziomie i że ostatnie spadki cen na rynkach towarowych, w tym cen ropy powinny pomóc zdusić inflację. Jednocześnie FED wskazuje, że jest to też największy czynnik ryzyka mogący zmusić w przyszłości FED do kontynuacji podwyżek.Nasze wnioski są następujące: FED czeka aby efekt podwyżek stóp, dekoniunktury na rynku nieruchomości i spadku cen ropy wreszcie ujawnił się w indeksach inflacji. Nie jest to komfortowa sytuacja, gdyż zwlekając toleruje pozostawanie inflacji na poziomach, które sam uznaje za zbyt wysokie. Brak skuteczności tej polityki może być dużym ciosem dla wiarygodności FED i to może w dłuższym terminie zaszkodzić dolarowi. Trudno przewidzieć jaki efekt miały by kolejne wymuszone podwyżki. Na pewno mogły by wywołać dalsze umocnienie dolar na zasadzie relatywnych stóp procentowych, dla rynku obligacji i giełdy taka decyzja po długiej przerwie oznaczałaby silne spadki.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Rentowność obligacji 5-letnich spadła na dzisiejszej aukcji. MF sprzedało całą ofertę 2.4 mld złotych. Rentowność spadła do 5.233% z 5.25% na poprzednim przetargu 21 czerwca.
- US: Indeks zakupów Mortgage Bankers Association spadł o 3.0% do poziomu 397.9 w tygodniu kończącym się 15 września. Indeks refinansowania wzrósł 9.5% do 1748.7
- HU: Na Węgrzech nadal trwają zamieszki, demonstranci domagają się dymisji rządu. Premier zapowiedział, że nie poda rządu do dymisji. Forint się ustabilizował, lecz pozostaje słaby.
- JP: Shinzo Abe został wyprady przedwodniczącym Partii Liberalno Demokratycznej (LDP). Najprawdopodobniej zostanie on w przyszłym tygodniu nowym premierem Japonii.
- CA: Wskaźnik wyprzedzający konunkturę w sierpniu: 0.2%, oczekiwano 0.2%.Sprzedaż hurtowa w lipcu wzrosła o 2.1%, oczekiwano 0.6%.
- UK: Na ostatnim posiedzeniu MPC stosunek głosów wyniósł 8:0, by pozostawić stopy procentowe na poziomie 4.75%, jednak z notatek wynika także, że BoE jest zaniepokojony możliwością dalszego wzrostu inflacji.
- UK: Wzrost podaży pieniądza M4 w sierpniu wyniósł 13.7% r/r. Oczekiwano wzrostu o 13.8 r/r.
- W Tajlandii przeprowadzony został pucz wojskowy. Nowy tymczasowy rząd zostanie powołany za dwa tygodnie. Armia ogłosiła stan wyjątkowy w całym kraju, dymisję rządu i unieważnienie konstytucji.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.