Rynek walutowy 18-22.09.06
2006-09-22 21:38
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19
Już wiadomo, że we wrześniu zdecydowanie mniej zapłacić trzeba będzie za benzynę. Cena baryłki ropy spadała kolejny miesiąc z rzędu momentami znajdując się nawet w okolicach 60 USD. PO koniec tygodnia odnotowano co prawda nieznaczny wzrost, jednak ruch w górę o 2 USD, po tym jak w ciągu tygodnia ceny spadły o 5 USD na pewno powodów do zmartwień nie dostarcza.
Spadek inflacji i cen surowców był często podawany jako główny powód wzrostów giełdy. Wydaje się, że ten sposób myślenia jest błędnym kołem, gdyż spadek cen surowców w głównej mierze spowodowany jest oczekiwanym spadkiem popytu na tego typu towary. Jeżeli wiec oczekujemy spadek popytu to może doprowadzić to do spadku produkcji a co za tym idzie i zatrudnienia.
Z dobrych informacji spójrzmy jeszcze na wyniki gospodarcze w Polsce. W tym tygodniu poznaliśmy publikacje GUSu na temat produkcji przemysłowej oraz inflacji cen producentów oraz inflacji netto. Produkcja wzrosła w skali rocznej o 12,5%. Wartość jest co prawda nieznacznie poniżej oczekiwań to jednak każdy wynik dwucyfrowy można uznać za przyzwoity. Dodatkowo nieznacznie niższa okazała się inflacja PPI, która w skali rocznej wyniosła 3,4% (oczekiwano 3,6%). Inflacja netto, czyli po wykluczeniu towarów o największej zmienności wyniosła 1,4%, czyli w dalszym ciagu daleko od celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej.
Temat inflacji może mieć jednak większy wpływ na rynek dopiero w momencie w którym ryzyko podwyżek stóp procentowych nabierze realnego znaczenia. Dodatkowo rynek praktycznie już przestał reagować na wynik z Polski, a ewentualne ruchy następują głównie po publikacjach ze Stanów.
Podsumowując, najbliższy tydzień, jeżeli sytuacja polityczna istotnie się nie zaogni, w dalszym ciągu powinien iść zgodnie z kierunkiem wytyczonym przez Stany Zjednoczone. Dalsze oznaki spowolnienia gospodarczego na pewno nie pomogą złotówce. złotówce publikacji na które warto spojrzeć to dane z rynku nieruchomości, gdzie poznamy wartość sprzedaży na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zgodnie z ostatnią tradycją spodziewany jest spadek, jednak patrząc na poziom nowych inwestycji budowlanych wartości zgodne z oczekiwaniami można będzie uznać za optymistyczne.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 18-22.03.19
oprac. : Tomasz Porada / FMC Management