eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCzy dane makro pogorszą sentyment do dolara?

Czy dane makro pogorszą sentyment do dolara?

2006-09-25 11:44

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Na rynku złotego oczekujemy relatywnej stabilizacji i uspokojenia nastrojów. Rynek miał czas by wycenić wszystkie, nawet najbardziej negatywne scenariusze, a złoty znajduje się nadal poniżej 4.00. Natomiast najbardziej prawdopodobny scenariusz oznacza brak istotnej zmiany sytuacji i umocnienie władzy PiS bez Leppera. Postawa PO wskazuje na wcześniejsze wybory i nerwowość na rynku wynikać będzie głównie z oceny prawdopodobieństwa tych dwóch wydarzeń: albo Kaczyński zbierze większość albo będą wybory, które nic zasadniczo nie zmienią. Oczekujemy, że EURPLN konsolidować się będzie nadal w zakresie 3.95 - 3.99.

USD/PLN

Dziś na USDPLN mogą wpłynąć głównie słabe dane z rynku nieruchomości. Sądzimy, że możliwość spadku USDPLN w okolice 3.07 jest w tym tygodniu całkiem realna. Większość istotnych informacji z zeszłego tygodnia zawarta jest już w cenach więc nie widać chwilowo impulsu lub działającego czynnika, który mógłby zmienić obecną sytuacją. Osłabienie na rynkach wschodzących rozpoczęte późno w zeszły czwartek straciło impet i na niektórych walutach i rynkach sytuacja się znacznie poprawiła. Problemem jest obecnie wzrost awersji do ryzyka i na złotego mogą bardziej wpływać informacje z rynków wschodzący pozornie niezwiązanych. Sytuacja na Węgrzech wygląda na chwilowo opanowaną, Komisja Europejska zaakceptuje plan reform fiskalnych premiera Gyurcsanego, więc forint się umacnia i nie stanowi chwilowo zagrożenia dla złotego. Dzisiejsza podwyżka stóp przez bank centralny Węgier może umocnić forinta i w efekcie także złotego.

EUR/USD

Notowania eurodolara rozpoczynają tydzień w okolicach poziomu 1,28. Coraz słabsze dane z gospodarki amerykańskiej przekładają się na wzrost oczekiwań na obniżki stóp procentowych za oceanem. Efektem słabszej koniunktury jest znaczny spadek rentowności obligacji amerykańskich (4,60 proc. dla 10-latek) i korekta ostatnich wzrostów indeksów na Wall Street. Jeżeli w obecnym tygodniu dane ze strefy makro potwierdzą tezę o spowolnieniu całej gospodarki (załamanie na rynku nieruchomości już całkowicie zostało zdyskontowane przez rynek) możemy być świadkami dalszej pogorszenia sentymentu do dolara. Nawet taniejące notowania ropy naftowej nie zrekompensują amerykańskiemu konsumentowi utraty "bogactwa" spowodowanego spadającymi cenami domów, gdyż Amerykanie nie mają prawie w ogólne oszczędności. Podczas dzisiejszej sesji spadek notowań eurodolara w okolice 1,2760 można wykorzystywać do zakupów wspólnej waluty.

GBP/PLN

Dzisiejsze dane z UK mają drugorzędny charakter więc nie oczekujemy istotnej zmienności na GBPUSD. Jako, że na złotym nie przewidujemy zmiany obecnej sytuacji GBPPLN pozostanie dzisiaj w podobnym zakresie jak w piątek. Komentarze z BoE pomogły funtowi zyskać do dolara i ta tendencja powinna być utrzymywana przez jakiś czas, a w przypadku słabych danych dziś o 16:00 z USA funt może zanotować kolejne lokalne maksimum.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: