eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePo kredyt do internetu

Po kredyt do internetu

2006-09-26 10:49

Po kredyt do internetu

© fot. mat. prasowe

Konkurencja na polskim rynku wciąż omija kredyty konsumpcyjne. I chociaż zdawałoby się, że na rynku jest duży wybór, to w rzeczywistości oprocentowanie takich kredytów wciąż pozostawia wiele do życzenia. Ze statystyk NBP wynika bowiem, że rzeczywista stopa procentowa nowych kredytów na cele konsumpcyjne wyniosła w lipcu 19%.

Przeczytaj także: Polacy pokochali kredyty konsumpcyjne

To wciąż dużo, chociaż optymistyczne jest to, że rok temu oprocentowanie to wynosiło 22,2%. W tym samym czasie rzeczywiste oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wynosiło odpowiednio 6,2% i 6,9%.

Takie duże różnice wynikają przede wszystkim z ryzyka, jakie biorą na siebie banki. Część klientów nie spłaca swoich zobowiązań, a co za tym idzie, koszty ponoszą uczciwi kredytobiorcy. Niestety ci ostatni nie mają alternatywy, bo oprocentowanie tego rodzaju kredytów, tylko w małym stopniu jest powiązane z ich zdolnością kredytową. Nawet jeśli bank oferuje niskie oprocentowanie, to po doliczeniu innych kosztów i prowizji, trudno w Polsce znaleźć tańszy kredyt niż na przykład 10% w skali roku.

fot. mat. prasowe

Biorąc pod uwagę odsetki, jakie w tym samym czasie wypłacają swoim klientom banki, można dojść do wniosku, że klienci wszystkich instytucji finansowych stoją na straconej pozycji. I to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Czy rzeczywiście tak musi być? Jak się okazuje niekoniecznie. Przekonują nas o tym twórcy pierwszych banków wirtualnych. To między innymi oni, lub zainspirowani ich przykładem finansiści, tworzą w internecie platformy pozwalające na pominięcie w procesie pożyczania pieniędzy kosztownego pośrednika, jakim często okazuje się bank.

Obecnie do najtańszych kredytów konsumenckich w Polsce należy odnawialny limit kredytowy w rachunku. W niektórych przypadkach jego oprocentowanie zaczyna się już od 11%. Jednak do kosztów takiego kredytu należy doliczyć jeszcze różnego rodzaju prowizje, a w końcu opłaty za prowadzenie konta osobistego.

* koszt konta przy założeniach: regularne wpływy na konto min. 2000 zł/mc, transakcje bezgotówkowe min. 500 zł/mc, co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: