eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKoniec kwartału pomaga giełdowym indeksom

Koniec kwartału pomaga giełdowym indeksom

2006-09-26 10:06

Zachowanie rynków finansowych było w poniedziałek niezbyt spójne. Czekano na dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, a to powinno było osłabiać dolara, bo oczywiste było, że rynek będzie się tych danych bał. Nic takiego się nie stało, bo przez dłuższy czas wyraźnie taniały surowce, a kapitały płynęły do USA wzmacniając dolara.

Przeczytaj także: Dane z rynku nieruchomości w USA

Publikacja raportu z rynku nieruchomości wywołała bardzo niejednolite reakcje. Okazało się, że co prawda sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła w sierpniu o 0,5 proc. (oczekiwano spadku o 1,3 proc., a zapewne po cichu bano się dużo gorszych danych), ale mediana ceny spadła o 1,7 proc., co jest pierwszym spadkiem od 11 lat i szóstym spadkiem na przestrzeni ostatnich 30 lat. Wniosek jest dosyć prosty – Amerykanie zaczęli sprzedawać domy obniżając ceny, czyli że sprzedającym puszczają nerwy. Tak zazwyczaj zaczynają się poważne przeceny.

Logicznie zachował się rynek obligacji, gdzie rentowność obligacji dziesięcioletnich spadła do poziomu siedmiomiesięcznego minimum. Dolar jednak nie poszedł za obligacjami i danymi z rynku nieruchomości (a powinien był). Co prawda skala wzmocnienia się zmniejszyła, ale nieznacznie. Być może pomogła mu wypowiedź Richarda Fishera, szefa Rezerwy Federalnej z Dallas, który stwierdził, że gospodarka jest w bardzo dobrym stanie i z lekceważenie odniósł się do ostatniego raportu o PPI stwierdzając, że nie jest to dobrym miernik inflacji, a te bardzo wiarogodne są na zdecydowanie na zbyt wysokim poziomie. Tyle, że nie zaszkodziło to wcale obligacjom i akcjom (a powinno było).

Takie zachowanie rynku dolara i obligacji można było tłumaczyć przepływem kapitału z rynku surowców, ale nie do końca tak było, bo po publikacji danych makro ceny surowców zaczęły rosnąć, a szczególnie mocno odbijała ropa, która wcześniej spadła poniżej 60 USD za baryłkę. Mogę zachowanie rynku surowców tłumaczyć dwoma czynnikami: chęć technicznego odbicia (zapowiadałem, że takie powinno nastąpić) oraz początek procesu window dressing na koniec miesiąca i kwartału.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: